Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sekcja Tkactwa Artystycznego Penelopa

Autor wpisu: regionalnecentrum
Data publikacji: 07.04.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Przygotowanie jednego gobelinu trwa około roku. Ale zielonogórzanki z sekcji tkactwa artystycznego "Penelopa" wkładają całe serce w swoją pracę, co owocuje wieloma nagrodami- 24 nagrody indywidualne i 15 wyróżnień, w tym m.in. dwa Srebrne i dwa Brązowe Tury, a także trzykrotnie „Złote Czółenko Tkackie” na triennale w Turku dla najlepszego w kraju nieprofesjonalnego koła tkackiego.

Przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze działa sekcja tkactwa artystycznego "Penelopa". Jej historia sięga roku 1984, czyli już 30 lat podtrzymuje i upowszechnia ludowe tradycje gobeliniarskie, popularyzując sztukę tkacką. Ten okres to nieprzerwana, intensywna praca twórcza członkiń sekcji. Przez te lata w pracach sekcji uczestniczyło około 50 pań. Aktualnie trudną i zarazem piękną sztukę tkacką uprawia 15 pań.

Mimo, iż dzieli je różnica wieku, mimo, iż reprezentują różne profesje, łączy je wspólna pasja tworzenia tkackich dzieł sztuki, której oddają się z wielkim zamiłowaniem i zaangażowaniem. Chociaż mają wiele innych zainteresowań, tworzenie obrazów "nitką malowanych" stało się jednym ze sposobów na życie, ucieczką od szarzyzny dnia codziennego, dało też możliwość twórczej samorealizacji i stworzyło okazję do miłego i pożytecznego spędzania wolnego czasu w kręgu znajomych i przyjaciół.

Najważniejsza jest satysfakcja, jaką daje tworzenie gobelinów, lecz nie bez znaczenia są liczne dowody uznania efektów pracy członkiń sekcji w postaci wyróżnień, nagród, odznaczeń indywidualnych i zespołowych, jakie zdobywają uczestnicząc w wielu konkursach i wystawach regionalnych i krajowych. Niewątpliwie najcenniejszym wyróżnieniem dla sekcji jest "Złote Czółenko Tkackie"- nagroda dla najlepszego koła tkaczy amatorów, którą "Penelopa" uhonorowana została aż trzykrotnie: w roku 1993, 2005 i 2008 podczas Ogólnopolskiego Konkursu Nieprofesjonalnej Twórczości Tkackiej w Turku.

Ambicją pań aktualnie tkających w sekcji byłoby podzielenie się swoimi umiejętnościami z młodszymi adeptkami sztuki tkackiej, które by kontynuowały i popularyzowały dalej tradycje gobeliniarskie. Dlatego zielonogórskie Penelopy zapraszają do sekcji wszystkich chętnych.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. RCAK 068-452-93-01

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1036)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

Sekcja Tkactwa Artystycznego
Sekcja Tkactwa Artystycznego
Sekcja Tkactwa Artystycznego
Sekcja Tkactwa Artystycznego
Sekcja Tkactwa Artystycznego
Sekcja Tkactwa Artystycznego

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter