Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz wojenny w Rudzie Malenieckiej

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 09.04.2014
Okres historyczny: I wojna światowa 1914-1918

Ruda Maleniecka to wieś położona w północno - zachodniej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie koneckim.

 

W tej wsi mieszka prawie 3500 osób. Wójtem od 2006 roku jest Leszek Zenon Kuca. Niegdyś działało tu bardzo ważne przedsiębiorstwo - Zakład Rybacki Ruda Maleniecka wchodzący w skład Państwowego Gospodarstwa Rybackiego Kielce. Było ono na tyle ważne, że symbol ryby jest jednym z elementów herbu wsi.

W miejscowości, przy drodze krajowej nr 42, prowadzącej z Fałkowa do Końskich, nieopodal budynku urzędu gminy, znajduje się ważny obiekt o znaczeniu historycznym, kulturowym i religijnym.

Jest to cmentarz wojenny z lat 1914-1915. Obiekt otoczony jest niewysokim płotkiem. Można się tam dostać przez furtkę. Z racji, ze furtka ta znajduje się tuz przy chodniku, na cmentarz bez problemu może wejść każdy o dowolnej porze.

Już na samym cmentarzu znajduje się 30 krzyży, w tym jeden zdecydowanie górujący nad pozostałymi. Tuż obok tego największego znajduje się niewielki kopiec a na nim nieliczne sztuczne kwiaty. Mimo wszystko cmentarz jest bardzo zadbany, o czym świadczy dokładnie skoszona trawa i brak jakichkolwiek samorodnych chwastów czy tez śladów dewastacji. Nie wszystkie cmentarze wojenne z okresu pierwszej wojny światowej doczekały się takiej troski.

Jeśli chodzi o spoczywających tutaj żołnierzy, to znalazłem informację, że pochowano w tym miejscu 38 osób, zdecydowanie najwięcej, bo aż 35 Rosjan (bądź żołnierzy armii rosyjskiej). Są to zapewne wyznawcy prawosławia, o czym świadczy budowa krzyży, zawierających dwie belki poprzeczne, w tym dolną z podniesionym końcem. Spoczywają tutaj dwaj żołnierze armii niemieckiej oraz jeden z armii austro - węgierskiej.

Są to właściwie wszystkie informacje na ten temat jakie udało mi się odszukać w ogólnodostępnych źródłach. Na cmentarzu znajduje się tylko mała tabliczka o treści "CMENTARZ WOJENNY z lat 1914-15".

Oprócz tego, ze cmentarz można obejrzeć na zdjęciach dołączonych do artykułu, warto także odwiedzić serwis Mapy Google. Pod tym linkiem znajduje się widok na opisywany obiekt.

Ruda Maleniecka położona jest na ważnym szlaku komunikacyjnym, między południową częścią województwa łódzkiego a Kielcami. To właściwie najlepsza i najszybsza droga z Piotrkowa Trybunalskiego bądź Radomska do stolicy województwa świętokrzyskiego. Warto więc, udając się kiedyś w taką podróż, znaleźć chwilę aby zatrzymać się w Rudzie. W taki symboliczny sposób można oddać hołd spoczywającym tam żołnierzom.

Konkurs

Źródło: informacje własne

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1359)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

Cmentarz wojenny w Rudzie Malenieckiej
Cmentarz wojenny w Rudzie Malenieckiej

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter