Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Eugeniusz Rebzda, artysta wszechstronny

Autor wpisu: baczeles
Data publikacji: 09.05.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Eugeniusz Rebzda (ur. w 1935 r..) należy do grona najbardziej wszechstronnych artystów ludowych województwa łódzkiego. Jest skrzypkiem, harmonistą, tradycyjnym tancerzem i budowniczym ludowych instrumentów muzycznych (bębnów).

Wywodzi się z rodziny o muzycznych tradycjach. Jego pierwszymi nauczycielami byli: Walenty Miazek z Rokicin, a następnie Aleksander Karzadka z Jankowa. Potem uczył się sam, ze słuchu.

Od 14 roku życia grywał już na wiejskich zabawach i weselach. Przez wiele lat muzykował razem ze swym bratem Władysławem - harmonistą, w składzie trzyosobowym: skrzypce, harmonia i bęben.

Rebzda przez wiele lat grał w kapeli folklorystycznej w Popielawach, założonej w 1972 r. (z harmonistą, Feliksem Koneckim i bębnistą, Janem Topolskim). Obecnie wraz z innymi skrzypkami przygrywa zespołowi folklorystycznemu Łucy Babki (z akordeonistą, Dariuszem Czerwińskim i bębnistą, Czesławem Stacheckim), zespołowi Ludowiacy od Będkowa (z akordeonistą, Piotrem Woźniakiem i bębnistą, Bolesławem Hejdusiem).

W 2005 r. artysta dał się również poznać jako budowniczy instrumentów - bębnów ze stalką (z trójkątem). Na 41. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w 2007 r. zdobył główną nagrodę - Basztę w kategorii solistów - instrumentalistów. Nie był to jego pierwszy występ na tej prestiżowej scenie - w 2003 r. w tej samej kategorii otrzymał pierwszą nagrodę. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach folklorystycznych, zarówno ogólnopolskich, jak też o zasięgu wojewódzkim, powiatowym i lokalnym.

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1198)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter