Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tadeusz Kubiak, najstarszy łęczycki skrzypek

Autor wpisu: baczeles
Data publikacji: 12.05.2014
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Tadeusz Kubiak ur. 1923 r. w Mchowicach, gm. Piątek. Jego pierwsze skrzypce były ręcznie wykonane, z naciągniętymi drutami zamiast strun.

Kiedy miał 10 lat dostał od ojca pierwsze, prawdziwe skrzypce tzw. "trzyćwierciówki". Jego pierwszym nauczycielem był "słuchowiec" Stefan Szczerbacki z Łodzi, potem pobierał nauki u organisty w Górze św. Małgorzaty. Własną kapelę założył dopiero po wojnie i wtedy zaczęły się dla niego długie lata muzykowania, zwłaszcza po weselach. Obecna kapela istnieje od 1994r., przy GOK-u w Leśmierzu.

Tadeusz Kubiak jest laureatem głównej nagrody, "Baszty", na 38 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W tym samym roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego im. Oskara Kolberga "Za Zasługi dla Kultury Ludowej". Rok później Tadeuszowi Kubiakowi na wniosek Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przyznano Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". W roku 2008 kapela Tadeusza
Kubiaka zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków
Ludowych w Kazimierzu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1425)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter