Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Epoki Warszawy

Autor wpisu: mmbb
Data publikacji: 14.05.2014
Okres historyczny: 1800-1914

Epoki Warszawy to projekt realizowany przez grupę zapalonych warsawianistów: Urszulę Łęczycką, Martynę Jeziorską i Jacka Szychta, którzy przenoszą się w czasie nawet o kilkaset lat podczas sesji zdjęciowych inspirowanych dawnym, warszawskim życiem. Z twórcami projektu Epoki Warszawy rozmawiamy m. in. o tym skąd biorą rekwizyty z dawnych lat i gdzie w Warszawie można się poczuć jak w XIX wieku.

Skąd właściwie wziął się pomysł na taki projekt?
Wszystko zaczęło się od pokazu mody epokowej, w który przygotowywały kostiumografki Urszula Łęczycka i Martyna Jeziorska na imprezie warsawianistycznej Okno na Warszawę. Pokaz widział Jacek Szycht i stwierdził, że był za krótki i nie został wykorzystany jego pełny potencjał. To właśnie wtedy narodził się pomysł, by zrobić z tym coś dalej, rozwinąć to. Tak powstały Epoki Warszawy.

Sam pomysł na zrealizowanie projektu w formacie piętnastu sesji fotograficznych,
wywodzi się z jednej strony z chęci podróżowania w czasie, co umożliwiają poszczególne sesje zrealizowane w klimacie poszczególnych epok, a z drugiej marzenia by pracować na planie filmu kostiumowego, czego namiastką jest plan zdjęciowy.

W jakich miejscach zostały zrealizowane sesje?
Zakończone w styczniu tego roku sesje zdjęciowe realizowaliśmy na terenie Warszawy i nie tylko. Korzystaliśmy z sal pełnych przepychu Pałacu pod Blachą, Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich, wnętrz Muzeum Mazowieckiego w Płocku, terenów Muzeum Gazownictwa na Woli, dworca Powiśle czy Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz opuszczonego mieszkania w kamienicy przy Nowogrodzkiej.

Na potrzeby projektu zaaranżowaliśmy także mieszkanie w klimacie lat 80-tych w Galerii Ekierka Siedem. Również nasza pracowania była wnętrzem z lat 30-tych i 60-tych ubiegłego stulecia. Niektóre z sesji realizowaliśmy w plenerze, np. nad Wisłą, na ulicach Warszawy. Decydującym kryterium był klimat minionych epok.

Skąd brali Państwo stroje, rekwizyty wykorzystywane podczas sesji?
Stroje i rekwizyty potrzebne do sesji inspirowanych XX wiekiem w większości były oryginale. Jeśli brakowało nam ubrań „z epoki” szyliśmy je, ewentualnie wypożyczaliśmy bądź przerabialiśmy. Podobnie z rekwizytami, szukaliśmy podobnych lub tworzyliśmy je tak aby przypominały oryginalne.

Co było źródłem inspiracji do kolejnych sesji?
Korzystaliśmy z przeróżnych materiałów archiwalnych, rycin, żurnali, książek, zdjęć, kopalni wiedzy jaką jest internet. Również z szeroko pojętych tekstów kultury i historii.

Czy za konkretnymi sesjami kryją się prawdziwe historie?
Nasz projekt jest zdecydowanie interpretacją a tylko czasami sięga po rekonstrukcję,
dlatego nigdy nie realizowaliśmy konkretnych, udokumentowanych wydarzeń
historycznych, choć dość często się takimi inspirowaliśmy. Zawsze były to wariacje w związku z danym tematem, tworzenie fabuły potencjalnie prawdopodobnej, opierającej się na różnych źródłach i skojarzeniach.

Kim są modele? To osoby podobnie jak Państwo, zainteresowane
dawną Warszawą czy profesjonaliści?

To głównie nasi znajomi, są wśród nich modele i aktorzy, ale również ludzie, którzy zgłosili się do nas, bo zaciekawił ich nasz projekt i chcieli wziąć w nim udział.

Czy są Państwo z Warszawy, czy po prostu jak wiele mieszkańców tego miasta
przybyli tu Państwo i zainteresowali się tym miastem i jego historią?

Wszyscy jesteśmy z Warszawy. Nasi dziadkowie walczyli w Powstaniu Warszawskim, a rodzice brali udział w odbudowie Zamku Królewskiego.

Jak na Epoki Warszawy reagują mieszkańcy? Może sami
się zgłaszają by także w tym projekcie uczestniczyć, komentują Państwa działania?

Tak, często pod zdjęciami publikowanymi w internecie wywiązują się dyskusje na temat tego jak ludzie zapamiętali tamte czasy, jaką mają wiedzę na dany temat, na ile nasza wizja pokrywa się lub nie z ich wyobrażeniami. Lubimy śledzić te dyskusje, obserwując na ile poprawnie zostały odczytane nasze intencje lub jak inni interpretują przedstawione przez nas wydarzenia. Oczywiście, im projekt stawał się bardziej popularny, tym więcej było chętnych do wzięcia udziału w sesjach. Czasami zgłaszały się osoby, które chciałyby pomóc w inny sposób, np. pożyczyć rekwizyty lub ubrania.

Ile z założonych na początku pomysłów udało się do tej pory zrealizować?
Z początkowych planów zrealizowaliśmy niemal wszystkie. W czasie trwania projektu
pojawiały się też nowe pomysły, niektóre wdrażaliśmy w życie, inne były odrzucane z
różnych przyczyn. W planach mamy jeszcze wystawę, jednak wciąż poszukujemy mecenasa, który wspomógłby jej organizację na Placu Zamkowym w Warszawie.

Jakie są największe trudności przy realizacji takiego projektu?
Załatwianie wszelkich formalności oraz logistyka całego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja wystawy w tak prestiżowym miejscu.

Jaki według Państwa jest współczesny klimat Warszawy? Co go charakteryzuje?
Współczesna Warszawa kojarzy nam się przede wszystkim z pośpiechem. Poza tym, uważamy za fascynujące, to że 70 lat temu Warszawa została zrównana z ziemią i nie dość, że zdołała się z tego podnieść to stała się ważnym miastem na mapie Europy i wciąż idzie do przodu, nie zapominając o przeszłości.

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1573)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

Epoki Warszawy
Epoki Warszawy
Epoki Warszawy
Epoki Warszawy
Epoki Warszawy
Epoki Warszawy

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter