Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dom Hansenów w Szuminie

Autor wpisu: MSN
Data publikacji: 28.05.2014

Pod koniec maja 2014 roku zostanie otwarty dla publiczności dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Drewniany dom, położony na Mazowszu, w malowniczym starorzeczu Bugu, jest przestrzennym manifestem idei Formy Otwartej, którą Oskar Hansen, polski członek Team 10, uczynił osią swojej twórczości architektonicznej.

Forma Otwarta zaprezentowana po raz pierwszy na kongresie CIAM w Otterlo w 1959 roku zakładała otwarcie architektury na współtworzenie jej przez jej użytkowników, sytuowała ją w roli „chłonnego tła” eksponującego wydarzenia codziennego życia. Nastawiona na partycypację, proces, zmianę hierarchii między artystą i widzem stała się kluczową ideą dla działalności architektonicznej Hansena oraz inspirującym punktem odniesienia dla twórczości artystycznej jego studentów z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dom, budowany od 1968 roku, w pełni wyrażał te idee, będąc jedną z niewielu prac Hansenów zrealizowanych zgodnie z ich życzeniem, bez ograniczeń narzucanych przez socjalistyczny przemysł budowlany. Czasoprzestrzenna architektura płynnie łącząca wnętrze i zewnętrze zawierała w sobie pierwiastek zmiany, łatwo adaptując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Budowana jako rama dla życia, ożywa wraz z obecnością ludzi. Szczególną atmosferę domu współtworzą ślady działalności i pasji jego mieszkańców – umieszczone wokół domu instrumenty dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji; stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl i drewniany gołębnik, który Zofia Hansen żartobliwie przywoływała jako najdoskonalsze dzieło jej męża.

Od 2014 roku opiekę nad domem sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które organizuje zwiedzanie Domu. Równolegle ukazała się książka "Dom jako Forma Otwarta. Szumin Hansenów" z udostępnionymi przez Fundację Galerii Foksal fotografiami Jana Smagi oraz esejami Filipa Springera i Aleksandry Kędziorek.


Kuratorka: Aleksandra Kędziorek
Opieka architektoniczna: CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz i Simone de Iacobis z zespołem)
Organizator: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Współpraca: Stowarzyszenie „Powojenny Modernizm”, Szkoła Architektury w Bergen, Wydawnictwo Karakter
Prace przygotowawcze związane z udostępnieniem domu publiczności zostały sfinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1212)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Dom Hansenów w Szuminie
Dom Hansenów w Szuminie
Dom Hansenów w Szuminie
Dom Hansenów w Szuminie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter