Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Czego Kolberg nie zapisał, czyli "Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji"

Autor wpisu: Joanna Figura
Data publikacji: 29.05.2014

 Postać Oskara Kolberga, a w szczególności jego życie i praca, ukazuje ewolucję myśli o folklorze i twórczości prostego ludu. Muzyczna kultura ludowa dostępna dla wszystkich powinna być rozpowszechniana jako radosny sposób spędzenia wolnego czasu.
Stowarzyszenie OPAK – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych włącza się w obchody Roku Oskara Kolberga projektem edukacyjnym „Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji”, który kładzie nacisk na kontakt z żywą pieśnią ludową, przede wszystkim śląską. 

 W dobie ciągłych zmian i zawrotnym tempie życia tradycja ludowa traci na swojej wartości. Czas to zmienić. Pamięć o rodzimych tradycjach ludowych warto pielęgnować, aby ocalić ją od zapomnienia, tym samym przekazując ją nowym pokoleniom.

Opolska kultura ludowa należy do kręgu kultury zachodniosłowiańskiej. Region ten może poszczycić się dużą ilością wydarzeń związanych z obrzędami ludowymi. Wodzenie niedźwiedzia, grzebanie basa, dożynki, ludowe rękodzieła to tylko niektóre z nich. Niestety ich symboliczny wymiar w naszej epoce jest już martwy. Stroje ludowe zakładane są tylko na specjalne okazje, choć kuchnia regionalna jest nadal żywą częścią kultury.

Kultura służyła zawsze ludowi. Fenomen polskości opolskiej kultury stanowiły zachowane treści obrzędowe, pieśni, wątki opowiadań, które w innych regionach Polski dawno już wymarły. Większość dziedzin życia w kulturze tradycyjnej, nie tylko na Opolszczyźnie, łączył jeden, jakże ważny dla niej element - śpiew.

Występował w obrzędach weselnych, urodzinowych, pogrzebowych, przy różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich, czy pracach domowych, jak np. skubanie pierza. Towarzyszył naszym przodkom niemalże od kolebki do grobu. W dzisiejszych czasach należy kultywować taka formę rozrywkową. Każdy kiedyś zetknął się z muzyką, bez względu na wiek i swoje umiejętności wokalne. Muzyka ludowa jest tak pojemna i wielowymiarowa, że mogą ją praktykować dzieci, młodzież jak i dorośli.

Postać Oskara Kolberga, a w szczególności jego życie i praca, ukazuje ewolucję myśli o folklorze i twórczości prostego ludu. Muzyczna kultura ludowa dostępna dla wszystkich powinna być rozpowszechniana jako radosny sposób spędzenia wolnego czasu.
Stowarzyszenie OPAK – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych (www.opak.org.pl) włącza się w obchody Roku Oskara Kolberga projektem „Śpiewki i piosenki. Pieśni ludowe w tradycji i inspiracji”.

W ramach projektu edukujemy i rozpowszechniamy wiedzę o tradycyjnej muzyce ludowej. Zainteresowanie tematem wzrasta dzięki współpracy z takimi instytucjami jak: Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu oraz Muzeum Śląska Opolskiego. Kontakt z żywym śpiewem i grą powoduje lepsze zapamiętywanie i uczenie się.

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter