Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Warmińska aleja przydrożna w okolicach Starego Kawkowa

Autor wpisu: krzysztof.suchowiecki
Data publikacji: 11.07.2014

Dziedzictwem kulturowym może być również krajobraz. Tak jest w przypadku Warmii i Mazur, gdzie do dzisiaj można podziwiać piękne aleje przydrożne, które stanowią o wyjątkowości tych terenów.

Do dziedzictwa kulturowego należą nie tylko zabytki, obrazy, muzyka, rzeźby czy dzieła literackie. Dziedzictwem kulturowym może być również przyroda i tworzony przez nią krajobraz. Tak jest w przypadku Warmii i Mazur. To tutaj zachowało się wiele przydrożnych alei, które oprócz jezior, lasów i pagórków stanowią o wyjątkowości  tego regionu.

Aleje sadzone były w Prusach Wschodnich do lat 30. XX wieku. Sadzono je przede wszystkim wzdłuż głównych dróg łączących większe miasta. Aleje powstawały również obok traktów prowadzących do miejsc takich jak młyny, stacje kolejowe, folwarki czy prywatne majątki.

Aleje stanowią ważny element drogi i pełnią wielorakie funkcje, w tym komunikacyjno-informacyjne poprzez uczytelnienie przebiegu drogi i ochronę przed wpływami atmosferycznymi: słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem oraz ułatwienie orientacji w terenie podróżującym, zwłaszcza na rozstajach dróg.

Ich zasadnicze funkcje przyrodnicze to głównie wpływ na zwiększenie wodnej retencji środowiska, przeciwdziałanie erozji wietrznej gleby, ochrona roślin uprawnych przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z komunikacji drogowej, wzmaganie oporu środowiska przeciw szkodnikom roślin uprawnych, kształtowanie środowiska owadów zapylających.

Dla dziedzictwa kulturowego regionu aleje mają wartość kompozycyjno-estetyczną – stanowią element kształtowania i organizacji przestrzeni, tworzą perspektywę, podkreślają oś kompozycyjną i oś widokową, tworzą wnętrza krajobrazowe, zwiększają też atrakcyjność turystyczną terenu.

Dla otwartych przestrzeni Warmii i Mazur aleje stanowią wartość historyczno-kulturową – jako elementy krajobrazu kulturowego, świadectwa historii kształtowania przestrzeni, także powiązane z postaciami lub wydarzeniami historycznymi, oraz funkcją reprezentacyjną, ideowo-symboliczną.

W szczególności na Warmii, mimo ich intensywnej i często nieprzemyślanej wycinki, zachowało się wiele przydrożnych alei. Jedną z nich jest aleja wzdłuż drogi prowadzącej ze Starego Kawkowa do Mostkowa. Jej piękno można podziwiać przez cały rok.
 

Źródło: http://sadybamazury.wordpress.com/2014/02/13/aleje-przydrozne-dziedzictwo-historyczne-stan-zachowania-ochrona-iwona-lizewska-marzena-zwierowicz/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1407)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Warmińska aleja przydrożna w okolicach Starego Kawkowa
Warmińska aleja przydrożna w okolicach Starego Kawkowa
Warmińska aleja przydrożna w okolicach Starego Kawkowa

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter