Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pomnik ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich w Chęcinach

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 05.09.2014
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Chęciny odwiedziłem ostatnio w lutym tego roku. Zobaczyłem wiele miejsc, wśród których był także pomnik poświęcony pamięci ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich.

Postanowiłem napisać właśnie o tym obiekcie ponieważ okazuje się, że w internecie jest całkiem sporo informacji o słynnym chęcińskich zamku z czasów średniowiecza, odnowionym niedawno rynku czy dwóch klasztorach - Bernardynek i Franciszkanów. O pomniku nie wspomina chyba nikt - ja takiej informacji nie znalałem. Warto więc aby dowiedziało się o nim więcej osób, zwłaszcza, że rolą pomnika jest przypominać...

Pomnik ten położony jest nieopodal Klasztoru Sióstr Bernardynek, pomiędzy ulicami Małogoską, Franciszkańską i Przedborską. Obiekt widać z daleka, ponieważ położony jest na niewielkim wzniesieniu. Dojść tam jest łatwo. Będąc w centralnym miejscu Chęcin, czyli w rynku, należy udać się w jego północno-zachodni róg i wejść w ulicę Małogoską. Po przejściu niewielkiego odcinka kilkuset metrów, po prawej stronie, tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Franciszkańską, ukaże nam się pomnik. Prowadzi do niego wejście po schodkach od strony ulicy Franciszkańskiej.

Pomnik ma postać czworobocznej, wysokiej kolumny, na której szczycie siedzi i szykuje się do lotu z rozpostartymi skrzydłami orzeł.

Na frontowej ścianie pomnika znajduje się następująca informacja (zachowany oryginalny podział na linie):
"PAMIĘCI
OFIAROM ZBRODNI
HITLEROWSKICH
I STALINOWSKICH
POMORDOWANYCH
W OKRESIE
ZNIEWOLENIA
NARODU
SKŁADAJĄ HOŁD
MIESZKAŃCY CHĘCIN
NIECH PAMIĘĆ NIGDY
O NICH NIE ZAGINIE".

Ponadto została tam zawarta informacja o dacie powstania pomnika - 2 czerwca 1991 roku.

Na pozostałych trzech ścianach znajdują się imiona i nazwiska ofiar. W sumie jest to kilkadziesiąt nazwisk. Będąc w Chęcinach warto więc, po zejściu z zamku i zwiedzeniu pięknego rynku, udać się w boczną uliczkę i oddać hołd ofiarom zbrodni hitlerowskich i stalinowskich.

Źródło: Materiały własne

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1474)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Pomnik ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich w Chęcinach
Pomnik ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich w Chęcinach
Pomnik ofiar zbrodni hitlerowskich i stalinowskich w Chęcinach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter