Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kusaki

Autor wpisu: olgabaron
Data publikacji: 03.11.2014

To stary obyczaj chodzenia przebierańców zwanych „kusakami” w ostatnim dniu karnawału: jest Śmierć, Diabeł, Niedźwiedź, Baba, Krakowiak, Krakowianka, Panek, Cyganka. Zawsze towarzyszą im muzykanci, najczęściej akordeonista i bębnista.

W tym parateatralnym spektaklu bierze udział „kawalerka”, tj. kawalerowie, chodzący od domu do domu, od wsi do wsi, zbierający datki i ewentualnie jajka (ostatnio prawie wyłącznie pieniądze). Dobrze wiedzą, gdzie mogą wejść, a gdzie ich nie wpuszczą (bo rozsypują z worka sieczkę). Ciągną biegiem przez wieś, wpadają do domów, tam zaczynają tańczyć i smolić, głównie dziewczyny, i biegiem dalej, żeby jak najwięcej uzbierać.

Trwa to mniej więcej od świtu do obiadu. Potem za zarobione pieniądze urządzają imprezę, kupują wino, zapraszają dziewczyny i tańczą. Niezwykle trudno jest spotkać w terenie takie grupy, bo nigdy nie wiadomo, kiedy w jakiej wsi kawalerka postanowi „iść w kusaki”, często ta decyzja podejmowana jest w ostatniej chwili. Wielokrotnie jak obiecywali, że gdzieś w tym roku będą „kusaki”, to z różnych powodów ich nie było, a nagle gdzieś indziej, niespodziewanie, chłopaki robili sobie stroje kusakowe i szli w wieś. Mam wrażenie, że ostatnio ten obyczaj odradza się.

„Kusaki” jadą od wsi do wsi wynajętą furmanką albo „Żukiem”. Dopiero we wsi biegną od domu do domu. Dzieci przerażone chowają się w domach, wyglądają przez okna.Pytam: „Czego się boicie?”, „Bo tam jest śmierć”, mówią zafascynowane, trzęsąc się ze strachu. Rdzuchów, 1997 r. fot. Andrzej Bieńkowski

Film o Kusakach można obejrzeć na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Źródło:

Fragment pochodzi z książki Andrzeja Bieńkowskiego „Ostatni wiejscy muzykanci” wyd. Muzyka Odnaleziona

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1185)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kusaki
Kusaki
Kusaki

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter