Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat

Autor wpisu: RzeszowskaMapaKultury
Data publikacji: 12.11.2014
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Chociaż współcześnie znanych jest wiele form rozrywki i z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie, wciąż wracamy do tradycji, korzeni, minionych lat. Ileż to razy z utęsknieniem pytamy: „Gdzie się podziały tamte prywatki?”. Retrospektywę minionych lat zapewnił nam pan Jerzy Dynia – dzieląc się wspomnieniami, doświadczeniem, anegdotami, barwnym słowem przenosząc nas w rzeszowski muzyczno – rozrywkowy świat.

Posłuchaj nagrania - MAGICZNEJ OPWIEŚCI PRZENOSZĄCEJ W KLIMAT TAMTYCH LAT...

„Rok 1848 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś nadzwyczajne zdarzenia”  tak można by zacząć opowieść o rzeszowskiej kulturze, parafrazując początek „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Jakież to nadzwyczajne zdarzenia? Dynamiczny rozwój Rzeszowa pod względem administracyjnym (siedziba cyrkułu), wzrost liczby mieszkańców, uzyskanie autonomii galicyjskiej, stacjonowanie 6. Pułku Ułanów, 17.Pułku Piechoty Obrony Krajowej, 40. Pułku Piechoty z własną orkiestrą wojskową, którą zastąpił 90. Pułk. Prasa lokalna od 1883 r. regularnie informowała o koncertach, balach i zabawach, między innymi u zbiegu ulic Kościuszki i Słowackiego w Hotelu Luftmaszyna. Było to miejsce, gdzie bawiły się wyższe sfery. Na inaugurację balu tańczono poloneza, a potem walce i kadryle, zaś apogeum stanowiło tango.

 

A po co szło się na bal? Nie tylko charytatywnie, ale także w celach matrymonialnych. I tak tanecznym krokiem przenieśmy się w lata 80. XIX w. Prym w Rzeszowie wiodła orkiestra wojskowa, która umilała mieszkańcom czas w czwartki i w niedziele. Zdarzało się, że gościła tu również cywilna orkiestra Becka. Centrum muzycznych prezentacji stał się Pawilon „Pod Kasztanami”. Wykonywane były fragmenty oper Wagnera, Moniuszki, utwory Beethovena, Liszta, Schuberta, Haydna, Mozarta, a także melodie ludowe Repertuar tych koncertów był bardzo urozmaicony.

 

Życie towarzyskie toczyło się także w kawiarniach Lewickiego i Schumachera, powstających restauracjach. Tam także rozbrzmiewała muzyka. Kapela damska grała w otwartej w sierpniu 1912 roku kawiarni „Edison” przy ulicy Kolejowej, występy kabaretowe odbywały się w Kawiarni „Łuczki” i lokalu „Apollo”, prowadzonych przez „Sami Weisa”. Do tańca przygrywały także kapele żydowskie: Krebsa, Zimlera, Fischbeina. W drugiej połowie XIX w. pojawiła się w Rzeszowie na krótko pierwsza szkoła muzyczna. Została powołana w 1885 roku przez Kółko Literacko–Muzyczne.

 Po wojnie życie muzyczne Rzeszowa można sprowadzić do trzech obszarów: zorganizowanej orkiestry dętej rzeszowskiego garnizonu, muzyków - repatriantów z kresów wschodnich oraz muzyków grających w restauracjach. W 1955 r. powstała w Rzeszowie orkiestra symfoniczna.

Słynnymi w tym okresie rzeszowskimi lokalami były „Jutrzenka” i „U Pasiaków” – w których grali byli więźniowie obozów koncentracyjnych. Z czasem tamte lokal U Pasiaków został zamknięty, a w Jutrzence brylowało małżeństwo Kmiecików, znanych z dystyngowanej kultury. Lata 50. i 60. przyniosły również rozwój muzycznej kultury miasta poza restauracjami. Popularne stały się masowe zabawy taneczne organizowane w soboty w hali Klubu Sportowego „Walter” dla mieszkańców miasta i okolic.

 Muzycznym centrum miasta, obok Restauracji Śródmiejska, stała się mieszcząca się przy ul. Kościuszki Restauracja „Rzeszowska”. Jej kierownikiem był Tadeusz Szeliga, o którym mówiono, że jest człowiekiem małego wzrostu ale wielkiego duchem. Była to osba, która bardzo dbała o poziom rozrywki w kierowanej przez siebie restauracji. Do tańca grał tam zespół Romana Albrzykowskiego, a od 1 czerwca 1960 zespół Jerzego Dyni. Postacią, o której warto przy tej okazji wspomnieć jest Tadeusz Hejda, pomysłodawca i założyciel radiowej orkiestry rozrywkowej – Zespołu Rzeszowskiego Studia Muzycznego. Występowali w nim w większości muzycy rzeszowskiej Filharmonii. Jerzy Dynia kierował w tym składzie sekcja rytmiczną. Losy zespołu były zmienne i burzliwe. Rozstania, zmiany, dostosowywanie repertuaru do potrzeb, to najważniejsze wyznaczniki jego działalności w kolejnych latach, ale w Archiwum Muzycznym rzeszowskiego Radia zachowanych jest kilkadziesiąt nagranych utworów.

 Głównym celem było zawsze tworzenie dobrej muzyki. Restauracji w Rzeszowie przybywało. Rzeszowskie Zakłady Gastronomiczne otwierały kolejno „Relaks”, „Cristal”, „Kaprys” i „Hungaria”, a następnie Restaurację w Hotelu Rzeszów. Na uwagę zasługuje pierwszy w mieście bar nocy – „Piekiełko”, gdzie można było spotkać m. in. trębacza Zbigniewa Kaplitę, pianistę Antoniego Dynaka. Nie sposób nie wspomnieć o Tadeuszu Nalepie, a zwłaszcza o jego muzycznym debiucie w skromnej restauracji „Parkowa”, a następnie w „Przodowniku”.

 

Bardzo ważną rolę w popularyzowaniu dobrej muzyki i rozrywki odgrywała Estrada Rzeszowska, która powstała w 1958 r. Przy placówce tej działał etatowy zespół muzyczny, prowadzono szkolenia dla wokalistów. To właśnie ESTRADA zaczęła w rzeszowskich restauracjach organizować programy artystyczne.

 Tak zbliżamy się do lat 70. i ich szarej rzeczywistości, poprzez wprowadzenie m.in. reglamentacji żywności. Nie był to dobry czas dla zabaw. Wprowadzenie w grudniu 1982 roku stanu wojennego nie mogło pozostać bez wpływu na muzykę i kulturę. Jej uprawianie” zostało zawieszone.  W tym okresie muzycy stali się gońcami-posłańcami, łącznikami pomiędzy rozsianymi po mieście restauracjami i barami, a dyrekcją RzZG, wspomina Pan Jerzy Dynia, znany rzeszowski muzyk i dziennikarz, który był naszym przewodnikiem po dziejach rzeszowskiej muzycznej kultury do owego roku.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1716)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat
Tanecznym krokiem z muzyką tamtych lat

Mapa

Pliki do ściągnięcia

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter