Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

"Krzyk" - krzyż w miejscu nawiedzonym

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 19.11.2014
Okres historyczny: 1800-1914

Ludowe opowieści o duchach, upiorach i nawiedzonych miejscach są popularne jak Polska długa i szeroka. Na jedną z takich popadających z wolna w zapomnienie lokalnych legend z dreszczykiem natknełam się w jednej z podkrakowskich wsi.

 

Na zachodnich rubieżach podkrakowskiej wsi zwanej Kwaczałą (gmina Alwernia), wśród pól, w odległości kilkuset metrów od brzegów rzeczki o wdzięcznej i intrygującej nazwie Zmornica, znajduje się posępna kępa starych robinii akacjowych. Pod ich dramatycznie wygiętymi konarami z pewnym trudem dostrzec można kamienny krzyż, pochodzący z XIX wieku, obecnie starannie odnowiony.

Według ludowych przekazów miejsce to, zwane po dziś dzień "Krzykiem", jest nawiedzone.

Kępa akacji ma skrywać zbiorowy grób dzieci, które zmarły nie zaznawszy łaski sakramentu chrztu, a tym samym - wedle ówczesnych wierzeń - radości życia wiecznego. 

Krzyż postawiono w celu odpędzenia złych mocy - miał on uciszyć słyszane tu nocami rozdzierające serce krzyki i płacze potępionych niemowląt.

Czy to pomogło? Mieszkańcy Kwaczały uważają, że nie za bardzo.

Osobiście, odwiedzając to przeklęte (zarazem niezwykle urokliwe) miejsce, nie omieszkałam szepnąć krążącym tam duchom, iż wedle obecnego stanowiska Kościoła Katolickiego mogą już w pokoju opuścić nieprzyjazne krzaki i ruszyć do raju na poszukiwanie szczęścia. W maju 2007 papież Benedykt XVI, w porozumieniu z Międzynarodową Komisją Teologiczną ogłosił bowiem, iż "dusze nieochrzczonych dzieci nie idą do otchłani (limbus puerorum), lecz do nieba".

Podobno od czasu mojej wizyty w okolicy zrobiło się nocami jakby spokojniej...

Źródło:

Józef Adamczyk, Wiesław Bigosiński, Zbigniew Mazur
"Przydrożne kapliczki, krzyże i figury gminy Alwernia" 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1352)

Komentarze (1):

Lipa, 27.11.2014
I ukazał im się las.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

"Krzyk" - krzyż w miejscu nawiedzonym
"Krzyk" - krzyż w miejscu nawiedzonym

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter