Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Konkurs poetycki imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 29.04.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

O konkursie poetyckim imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem

Od 2003 roku w Skępem odbywa się konkurs poetycki imienia Gustawa Zielińskiego organizowany przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną w Skępem. Patron przedsięwzięcia nie jest przypadkowy. G. Zieliński to uczestnik powstania listopadowego, zesłaniec syberyjski, poeta, autor poematu romantycznego „Kirgiz” oraz pięknych wierszy lirycznych.


Konkurs poetycki miał początkowo zasięg regionalny, potem wojewódzki, a od kilku lat ogólnopolski. Jest skierowany do młodych adeptów pióra. Mogą brać w nim udział dzieci i młodzież do 21 lat. Nadesłane wiersze są oceniane w trzech kategoriach wiekowych. Tematyka utworów jest dowolna. Zestaw powinien być złożony z pięciu niepublikowanych i nienagrodzonych w innych konkursach tekstów. Regulamin pierwszego konkursu pojawił się w gazecie „Nasze Skępe” Nr 5/ IV 2003 wydawanej przez Urząd Miasta i Gminy w Skępem.


Patronat sprawuje Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Burmistrz Miasta i Gminy w Skępem oraz Starosta Lipnowski, a patronat medialny – „Nowości”. Przewodniczącym jury jest Jerzy Kowalski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbywa się w ramach Dni Skępego pod koniec maja. Sponsorami nagród są lokalne instytucje takie jak: Bank Spółdzielczy, Szkoła Podstawowa w Skępem, Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej czy wójtowie i posłowie. Informacje o laureatach oraz przyznanych miejscach są zamieszczone w gazecie „Nasze Skępe”. Uroczystość związana z konkursem odbywała się początkowo w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Skępem, potem przez wiele lat w auli Zespołu Szkół w Skępem, a od dwóch lat w Gimnazjum imienia Kościeleckich w Skępem. Imprezę uświetniają występy uczniów miejscowych szkół.


Konkurs cieszy się ogromną popularnością. Świadczy o tym bardzo duża liczba nadsyłanych tekstów z całej Polski. W poetyckich zmaganiach biorą też udział uczniowie szkół podstawowych z gminy Skępe, z gimnazjum i szkoły średniej. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Skępem wydała zbiorki poetyckie złożone z nagrodzonych i wyróżnionych wierszy. Noszą one tytuły „Świtanie wszechczasu”.

                                   

  Bożena Ciesielska Skępe, XI 2014 rok

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1478)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Konkurs poetycki imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem
Konkurs poetycki imienia Gustawa Zielińskiego w Skępem

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanie



rejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter