Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek w Czernej

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 04.12.2014
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

1558 w poniedziałek po Zielonych Świątkach Wolf. Glaubitz rozpoczął budowę – ten tekst widnieje na renesansowym, kamiennym portalu zapraszającym do odwiedzenia wnętrza zamku w Czernej.

Dzięki temu wiemy, iż Wolfgang Glaubitz – bogaty właściciel kilku okolicznych wsi, posiadający przywilej produkcji słodu do piwa, pobudował siedzibę dla najstarszego z 11 dzieci, dla syna Christopha. Młody właściciel umieścił na portalu, na tabliczce z piaskowca swoje życiowe credo: „Alles mit bedacht” (Wszystko z namysłem).

Stylowy zamek powstał według projektu Hansa Lindnera, znakomitego mistrza sztuki budowlanej pochodzącego z Lwówka Śląskiego. Mimo upływu kilkuset lat trzykondygnacyjny zamek zachował podstawowy trzon renesansowy.

Został wzniesiony z cegły przetykanej kamieniem, na planie prostokąta o wymiarach 30 m na 20 m, z wieżą przy elewacji frontowej. Wieża do dzisiaj spełnia swoją dawną funkcję bezpiecznej, bo łatwiej do obrony klatki schodowej.(...)

Z rąk Glaubitzów majątek przechodził po dwakroć w ręce znakomitego rodu von Rechenbergów i von Stosch z Czernicy. Ci ostatni około roku 1725 przy okazji renowacji dokonali jedynej znaczniejszej ingerencji w bryłę zamku jaką było wzniesienie dwukondygnacyjnego, wschodniego skrzydła.

Pomiędzy końcem XVIII wieku i I połową XIX wieku Zamek w Czernej parokrotnie sprzedawano i kupowano. Ostatecznie stał się rezydencją baronów Buddenbrock, a później (do 1945 roku) rodziny von Frische.

Źródło:

 zamekczerna.pl/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1347)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej
Zamek w Czernej

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter