Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

DEFIL - fabryka wspomnień z Lubina

Autor wpisu: Agata Bończak
Data publikacji: 16.12.2014

Historia Lubina wiąże się nie tylko z odkryciem złóż miedzi i powstaniem kopalni. Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” rozpoczął realizację projektu, który przypomni mieszkańcom Lubina oraz innym odbiorcom o nieco zapomnianej już Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych funkcjonującej od zakończenia II wojny światowej (1947 r.), aż do 2001 roku.

Początki fabryki sięgają czasów przedwojennych, gdy polskie obecnie ziemie należały do terytorium Niemiec. Wówczas w budynku stanowiącym siedzibę DEFIL znajdowała się fabryka F. Langer & Co.

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych, a także zabawek muzycznych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane, ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.

Usytuowanie fabryki mechanizmów fortepianowych właśnie w Lubinie wynikało z ogromnego bogactwa okolicznych lasów. W latach dziewięćdziesiątych XIX w. (1896 r.) przedsiębiorcy F. Langer i O. Gadebusch zdecydowali się na otwarcie fabryki fortepianów oraz kilku tartaków.

W latach 1922-1923 wrocławska spółka architektów Roder zaprojektowała nowy, imponujący budynek lubińskiej fabryki, który przetrwał do naszych czasów (ob. znajduje się przy ul. Odrodzenia). W czasach świetności pracowało tam ok. 700 osób, a produkcja sięgała ponad kilkunastu tysięcy mechanizmów pianinowych i fortepianowych rocznie.

Zaczynająca się w latach trzydziestych XX w. recesja doprowadziła do upadłości fabryki ogłoszonej w 1935 roku. Jednak już 6 miesięcy później, dzięki przedsiębiorczości Carla Gustava Gadebuscha, bramy fabryki otworzyły się ponownie, a asortyment rozszerzono o produkcję mebli.


Po wybuchu II wojny światowej fabryka należała do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych zakładów obróbki drewna na Śląsku. W czasie wojny fabryka zajmowała się wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych. Niemieccy właściciele, pod naciskiem frotu, opuścili fabrykę w ostatnich dniach stycznia 1945 roku.

2 maja 1945 roku do Lubina przybyła pierwsza grupa Polaków. Pomieszczenia DEFILU stanowiły w tym czasie bazę remontową i magazyn Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego. Ponieważ jednak wyposażone były w sprzęt do obróbki drewna i produkcji instrumentów decyzję o ponownym uruchomieniu fabryki podjęto niezwykle szybko.

Oficjalne otwarcie Fabryki Mechanizmów Pianinowych nastąpiło 25 stycznia 1947 roku. Powstawały w niej m.in. bastele, pulpity do nut, skrzypce, gitary, altówki, smyczki, futerały skrzypcowe, wiolonczele, kastaniety, skrzynki adapterowe, gramofonowe, skrzynki radiowe, tamburina, kontrabasy, muzyczne zabawki dla dzieci, szkietety do pianin, mandoliny, ksylofony. W 1951 roku nazwa zakładu zmieniła sią na Dolnośląska Fabryka Mechanizmów Pianinowych i Instrumentów Lutniczych w Lubinie Legnickim, a w roku 1959 przyjęła nazwę najbardziej znaną - Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie.

W 1963 roku zarejestrowano w urzędzie patentowym znak towarowy „Defil”, który aż do roku 1993 używany był do znakowania produktów. Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, kiedy zakończono produkcję i rozpoczęto proces likwidacyjny zakończony w 2005 roku.


Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie to znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.


Wszystkie osoby posiadające pamiątki związane z Dolnośląską Fabryką Instrumentów Lutniczych w Lubinie i pragnące podzielić się nimi zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem  Kultury „Wzgórze Zamkowe” w Lubinie www.wzgorzezamkowe.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1421)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter