Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pani Bożena - twórczyni ludowa - hafciarka

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pani Bożena należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1968 roku. Zajmowała się wykonywaniem haftów regionalnych - w tym kujawskiego i snutki golińskiej.

Moja mama haftowała, moja babka, prababka jeszcze. I ja kiedyś, ale kiedy to było... jeszcze przeprowadzony był przez Cepelię taki kurs haftu, ja poszłam na ten kurs. Oczywiście rozmiłowałam się tak bardzo w tym hafcie, że zrobiłam z mężem, jeszcze św. pamięci, żeśmy wyjechali w teren i zbieraliśmy oryginały.

Także zaczęłam od haftu kujawskiego i pałuckiego. Potem napotykałam na różnych zjazdach różne hafty i tak przejechałam się, kraińskie, ja będę pani pokazywać te wszystkie hafty, pani zobaczy, nawet łowicki. To wszystko było mi tak bardzo łatwo, że starczyło mi, że ktoś mi pokazał jakąś nowość, to ja natychmiast łapałam wszystko i to szło potem.

 (fragment wywiadu)

Opowieść o spotkaniu z Panią Bożeną można znaleźć tutaj.

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna"

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1408)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter