Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pan Janusz - twórca ludowy - plecionkarz

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pan Janusz plecionkarstwa nauczył się od swojego ojca, a ten od swojego… Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych został przyjęty w 2014 roku.

Dziadek robił, i robił taką garderobę wikliniarską. I przede wszystkim podejrzewam, że był dostęp do surowca. Wiklina, jak ja byłem dzieckiem, to każdy miał jakieś areały ziemi i kawałek tej wikliny zasadzonej, a po drugie jeszcze dostęp do surowca nad rzeką Wartą.

Tam wiklina tzw. konopianka, bo ta jest amerykanka. To było takie zagłębie, w latach 70-tych to gro tych ludzi robiło do spółdzielni produkcyjnych rolnych. Była ta kolektywizacja z przymusu, dzieło ustrojowe, to ja pamiętam, dzieckiem byłem, przyjeżdżały samochody ciężarowe i to zabierały od ojca. Ojciec robił razem z dziadkiem.

Ale to przeważnie były wyroby użytkowe, najczęściej kipy; te kipy nie miały dna, tylko takie plecione z drutu, one służyły do zbioru ziemniaków, na jesień ludzie w pole, ziemniaki wrzucali, żeby ta ziemia z ziemniaków opadła. I gro tutaj, ludzie głównie robili kosze wiklinowe na ziemniaki, te popularne.

(fragment wywiadu)

Opowieść o spotkaniu z Panem Januszem można znaleźć tutaj.

 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1423)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter