Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pani Marianna - twórczyni ludowa - hafciarka

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 05.01.2015

Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych (działający od 1986), w swych szeregach skupia zaledwie 30 osób. Jego siedziba mieści się w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. Prezentowane tutaj sylwetki twórców ludowych zostały opracowane podczas realizacji projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych", realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna" w roku 2014 przez Annę Weronikę Brzezińską.

Pani Marianna jest hafciarką, specjalistką od wykonywania snutki golińskiej. Spełniła swoje marzenie i przez kilka miesięcy mieszkała na Syberii, gdzie pracowała jako nauczycielka języka polskiego.

…wiedziałam wcześniej jakie są charakterystyczne cechy twórczości plastycznej, hafciarskiej z naszego regionu. To studiowałam, czytałam i dowiedziałam się, że główną cechą wielkopolskich haftów to jest kolor biały na białym tle. Ale nie jestem do końca przekonana, ponieważ w regionie, w którym ja wyrosłam, a od dziecka pamiętam, wszystkie swoje ciocie haftowały, mamusia, babcie i wcale niekoniecznie białe na białym tle, tylko kolorowe i dlatego nie jestem na 100% pewna, że region nasz to białe płótno, biały haft.

(fragment wywiadu)

Opowieść o spotkaniu z Panią Marianną można znaleźć tutaj.
 

Źródło:

Wywiad przeprowadzony w ramach projektu "Portret własny wielkopolskich twórców ludowych". Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego w dziedzinie "animacja i edukacja kulturalna".

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1420)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter