Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Haliny Poświatowskiej w Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie

Data publikacji: 13.01.2015
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Muzeum Haliny Poświatowskiej w Szkole Podstawowej nr 8 w Częstochowie jest bardzo ciekawym miejscem na mapie częstochowskiej kultury. Powstało z inicjatywy nauczycieli by rozwijać zainteresowanie rodzimą poetką wśród młodzierzy.

Niewielu wie, że w Częstochowie, oprócz Muzeum w dawnym domu poetki oraz Ławeczki w Alejach jest jeszcze jedno miejsce poświęcone poetce i jej pamięci - Muzeum Haliny Poświatowskiej znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 8 w Dzielnicy Ostatni Grosz. Istnieje już od 1966 roku i było jedynym w Polsce muzeum Poświatowskiej aż do 2007 roku i otwarcia wystawy w dawnym domu artystki.

„Powstało z potrzeby serca upartych, miłujących poezję Haliny nauczycieli przyjaciół i członków Jej rodziny.
[…]
Można tu zobaczyć rzeczy osobiste Poetki: sukienkę, torebkę, maszynę do pisania, ulubione płyty, słownik polsko–angielski, fotel oraz zielnik wykonany przez Haśkę i Panią Stanisławę Mygową, matkę Poetki".

Halina Poświatowska recytująca własne wiersze z taśmy magnetofonowej, znajdującej się wMuzeum, otrzymanej w prezencie od przyjaciela Haśki, pana Ireneusza Morawskiego.

Źródło:

http://www.spnr8hposwiatowskiej.czest.pl/

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1823)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter