Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kultura w Ciążeniu

Autor wpisu: brenno
Data publikacji: 07.05.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Ciążeń - małe przejawy kultury

Ciążeń to wieś położona w województwie wielkopolskim, powiecie słupeckim, w gminie Lądek. Życie w tej miejscowości płynie zgodnie z rytmem pór roku.

We wsi istnieje filia biblioteki publicznej, przy której działa świetlica wiejska. To miejsce, w którym dzieci mogą  rozwijać swoje pasje i spędzać swój czas wolny. W świetlicy zawsze jest co robić, a prowadzącą ją pani Milena potrafi zarazić entuzjazmem i poczuciem humoru.

Działa również Koło Aktywnych Pań – już sama nazwa wskazuje, że mieszkanki tej wsi biorą sprawy w swoje ręce. Koło Aktywnych Pań jest niejako odpowiednikiem Klubu Seniora, jednak Ciążenianki mają w sobie tyle energii, że niejeden młody mógłby się przy nich zawstydzić. Panie organizują sobie spotkania z ćwiczeniami fizycznymi oraz pomagają czynnie w licznych akcjach społecznych i wydarzeniach kulturalnych we wsi.

W Ciążeniu wciąż czynny jest prom, który przewozi  ludzi, zwierzęta i sprzęty rolnicze na drugą stronę Warty.  Nad sprawnością przewozu czuwa dzielnie pan Florek. Prom miał także swoje pięć minut w filmie Pana Andrzeja Seweryna – „Kto nigdy nie żył” w 2006 roku, co było nie lada gratką dla mieszkańców, którzy mogli spotkać znaną obsadę i otrzymać wymarzone autografy m. in. Michała Żebrowskiego.

Wieś ma swoje unikalne miejsce -  amfiteatru na świeżym powietrzu. Obecnie jego stan nie jest w dobry, ale mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że jest to miejsce warte uwagi i godne odnowienia, dlatego podejmują kroki, żeby zrewitalizować ten obiekt. Jeśli chodzi o wykorzystanie amfiteatru obecnie odbywają się tam wszelkie imprezy, na których gromadzi się miejscowa ludność np. dożynki i wianki.

Jeśli chodzi o wianki jest to tradycja kultywowana we wsi od bardzo dawna. Wcześniej ich obchody odbywały się nad Wartą w pobliżu pałacu biskupów poznańskich. Dziś tradycja ta bardziej związana jest ze świętem kościelnym i patronem lokalnego kościoła, którego patronem jest właśnie święty Jan Chrzciciel. Uroczysta msza w kościele rozpoczyna więc tradycyjne obrzędy.


Godnym uwagi jest również wspomniany wyżej pałac, w którym znajduje się potężna biblioteka zawierająca zbiory pism wolnomularskich oraz Dom Pracy Twórczej. Obecnie budynek należy do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1468)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter