Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stefan Themerson z Płocka

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 04.02.2015
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Stefan Themerson rodem z Płocka

Stefan Themerson (1910 – 1988)

Stefan Themerson urodził się 25 I 1910 roku w Płocku. Był synem lekarza. Od 1928 r. mieszkał w Warszawie, studiował fizykę na UW i architekturę na Politechnice Warszawskiej. Założył Spółdzielnię Autorów Filmowych (SAF), pisał o filmie do „Wiadomości Literackich”. Ożenił się w 1931 r. z Franciszką – absolwentką warszawskiej ASP. We współpracy z żoną zrealizował 6 filmów eksperymentalnych.


  W 1938 r. wyjechał do Francji (Paryż). Po wybuchu II wojny światowej w 1940 r. wstąpił do armii polskiej. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii. Ogłosił zbiór wierszy „Dno nieba” (1943 r.), współpracował z tygodnikiem „Nowa Polska”, w 1948 r. założył wydawnictwo, które prowadził aż do 1979 r. (przez 31 lat). Wydawał w nim edycje bibliofilskie. Opracowaniem graficznym zajmowała się żona.


 S. Themerson był autorem powieści groteskowo-filozoficznych. Napisał książki „Profesor Mmma”, „Kardynał Pölätüo” i „Tom Harris”. Był także autorem opowiadań „Bayamus”, „Hau, hau, czyli kto zabił Ryszarda Wagnera”, „Generał Piesc i inne opowiadania”. Opowiadania „Generał...” zilustrowała Franciszka Themerson. Pisał eseje. W latach pięćdziesiątych powstała „opera semantyczna” „Święty Franciszek i wilk z Gubbio”. S. Themerson jest autorem wierszowanych opowieści dla dzieci „Narodziny liter”, „Poczta”, „Nasi ojcowie pracują”, "Przygody Marcelinka Majsterklepki”, „Pan Tom buduje dom”, „Przygody Pędrka Pędziwiatra”, „Jacuś w zaczarowanym mieście”.


W swoich utworach posługiwał się satyryczną groteską, ironią, pur nonsensem i parodią uczonego wywodu.


Po II wojnie światowej odwiedzał Płock. Themersonowie nie mieli dzieci. Ich spuścizną zaopiekowała się siostrzenica Franciszki Themerson – Janina Reichardt.   Stefan Themerson zmarł 6 IX 1988 r. w Londynie. Dwa miesiące przed jego śmiercią zmarła żona Franciszka.

Płock organizuje festiwal SkArPa poświęcony artystom Themersonom.

                                                                       Bożena Ciesielska

Źródło:

„Literatura polska” Przewodnik encyklopedyczny tom II, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1985.


 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1709)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter