Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zabytek, którego nie znacie

Autor wpisu: patrycjasartanowicz
Data publikacji: 14.03.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Najstarsza budowla w Iławie. Położony w pięknej okolicy Jeziora Jeziorak stanowi najbardziej wyrazisty element architektury miasta. Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Potocznie nazywany "czerwonym" przez wzgląd na charakterystyczną czerwoną cegłę.

Iława, choć zniszczona po wojnie (obecnie województwo warmińsko-mazurskie) może pochwalić się kilkoma zabytkami. Nie lada gratką dla miłośników (i nie tylko) odkrywania zabytków w Polsce jest kościół powstały w latach 1317-25, który przez mieszkańców zwany jest "czerwonym".

W dawnych czasach stanowił część miejskich fortyfikacji i pełnił funkcję obronne. Najciekawsze elementy architektoniczne dojrzymy gołym okiem: wejście do budowli stanowią gotyckie portale ostrołukowe, ołtarz główny w stylu rokoko, ołtarze boczne, neogotycka chrzcielnica z XIX wieku, przepiękne witraże w oknach, ambona zdobiona płaskorzeźbiami, organy oraz gotycki dzwon. 

W podziemiach znajdują się także krypty z trumnami pochowanej rodziny starościńskiej oraz podpułkownika Boyen i jego żony a także trzy inne trumny.

Ciekawostką jest to, że w kościele rozgrywała się akcja jednej z przygód „Pana Samochodzika” – "Pan Samochodzik i złota rękawica" autorstwa Zbigniewa Nienackiego.

 

 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1706)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Zabytek, którego nie znacie
Zabytek, którego nie znacie
Zabytek, którego nie znacie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter