Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wiosna? Czas na Fajną Rybę!

Autor wpisu: Maja_Górecka
Data publikacji: 20.03.2015
Okres historyczny: do V w.

Fajna Ryba to najwyższe naturalne wzniesienie w województwie łódzkim. Mierzy 347 m n.p.m. i należy do Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Wzniesienie zalicza się także do Korony Gór Świętokrzyskich, w której skład wchodzi 28 najwyższych szczytów z poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich.

W podnóża Fajnej Ryby odnajdziemy miejscowość o nazwie Góry Mokre skąd należy rozpocząć wyprawę. Wycieczka na Fajną Rybę to 1,5 km spaceru zielonym szlakiem, po dosyć stromym wzniesieniu. Trasę jednak pokonuje się szybko, zajmuje ona kilkanaście do kilkudziesięciu minut.

Zwieńczeniem wędrówki na Fajną Rybę jest możliwość odpoczynku na polanie, wśród drzew i przyrody oraz podziwianie panoramy okolicznych miejscowości. Wielbicielom natury, którzy chcą przedłużyć sobie spacer po pięknych terenach najczęściej poleca się odwiedzenie Przedborskiego Parku Krajobrazowego znajdującego się w sąsiedztwie wzniesienia.

 
Wycieczka na Fajną Rybę może także okazać się ciekawą lekcją historii. Fajna Ryba pochodzi z czasów mezozoiku, dlatego w trakcie spaceru na wzniesienie możemy podziwiać wapienie i piaskowce z których jest uformowana. Z historycznych informacji wiadomo o tym, że wzniesienie w trakcie II wojny światowej stanowiło punkt oporu wojsk niemieckich przed napierającą Armią Czerwoną.

Mieszkańcy pobliskiego miasteczka, Przedborza, opowiadają o wydarzeniach z tamtych czasów wspominając przymusowe budowanie okopów. Dziś pozostałości po okopach są niewidoczne, a odwiedzający Fajną Rybę mogą jedynie domyślać się tego, jak wyglądały one wcześniej.

Spacer po wzniesieniu, szczególnie wiosną jest niesamowitym doświadczeniem, które zostaje w pamięci niejednemu śmiałkowi, który postanowił zdobyć Fajną Rybę. Więc sokoro wiosna już nadchodzi, nie pozostaje nam nic innego jak pójść na Fajną Rybę.

Źródło:

http://marcinkarpinski.pl/koronagorswietokrzyskich/fajnaryba/

 
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/fajne_ryba_czyli_piechota_przez_lodzkie_95941-2--1-d.html

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1458)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!
Wiosna? Czas na Fajną Rybę!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter