Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kina elbląskie

Autor wpisu: Ada Krawczuk
Data publikacji: 25.03.2015

Elbląg, leżący na terenie Prus zachodnich, do roku 1945 był miejscowością niemiecką. Wtedy został zdobyty przez Armię Czerwoną i wyludniony. Oddany w ręce Polaków stał się jednym z miast przesiąkniętych mitem wyzwolenia. Przedwojenne kina stopniowo zyskiwały publiczność, a w latach czterdziestych znajdowały się już w czołówce niemieckich miast, pod względem liczby widzów. Niewiele po nich zostało. Większość budynków została zniszczona, a te które przetrwały wojnę zburzono.

Pierwsze kino w Elblągu otwarto jeszcze przed I Wojną Światową w 1907 roku przy ulicy Mostowej. Nosiło nazwę Central-Theater. Później przeniesiono je na Stary Rynek.

W Elblągu do roku 1935 powstało aż sześć kin. Łącznie mogły pomieścić aż 2240 widzów. Największym oraz najnowocześniejszym z nich było Lichtbildbuche (600 miejsc). Znajdowało się przy ulicy Grobli św. Jerzego 5 (dawniej Georgendemm). Kolejne kina pod względem ilości miejsc to Lichtspielhaus – 570, Filmeck – 550, Adler Lo – 300 oraz Central-Kino i Ton-Li, które mogły pomieścić po 110 widzów.

Wydaje się to dość niesamowite jeśli spojrzymy na dzisiejszą liczbę kin, w których łączna liczba miejsc jest może duża, ale nie imponująca. Jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę liczbę ludności sprzed wojny oraz obecną (porównując dane z roku 1939 i 2014 obecnie jest o 42 002 tys. osób więcej). W dwóch elbląskich kinach może pomieścić się zaledwie 1717 widzów.

Inną kwestią była frekwencja, która w porównaniu z innymi miastami niemieckimi nie była zbyt wysoka. Jednak na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych nastąpił widoczny wzrost liczby widzów kinowych w Trzeciej Rzeszy, co nie ominęło także Elbląga. Statystyczny elblążanin chodził wtedy do kina 21,1 raza w roku. Miasto zajmowało wysoką pozycję pod względem ilości odwiedzin kina i nieznacznie ustępowało Berlinowi (21,4).

Kino Lichtspielhaus należało do Roberta Hoffmana. Powstało w 1910 roku przy ulicy Rzeźnickiej 9 (Fleischerstrasse). Początkowo było niewielkie, lecz po przebudowie w 1929 roku zwiększono liczbę miejsc do 570.

Elbląg jako miasto zachodniopruskie należało do struktury dystrybucyjnej niemieckiej kinematografii. Tak więc większość filmów oglądanych przez ówczesną publiczność stanowiły filmy niemieckie.

W późniejszych latach liczba kin w Elblągu doszła nawet do siedmiu. Jednak w 1964 roku zamknięto trzy z nich. Pozostały tylko cztery: Syrena, Zamech, Światowit i Orzeł.

To właśnie największe elbląskie kino – Lichtbildbuhne przekształciło się po 1945 roku w kino Bałtyk, później Stoczniowiec, żeby w 1957 roku przyjąć nazwę Syrena. Pamiętam jeszcze czasy, w których kino to cieszyło się ogromną popularnością. Do dziś mam przed oczami żywy obraz wielkiej kolejki do kas oraz tłumów widzów na seansie filmu Harry Potter i kamień filozoficzny. Jednak czasy świetności kina minęły. Syrena została zamknięta w 2003 roku a kilka lat później budynek zburzono. Teraz w jego miejscu powstaje apartamentowiec.

Elbląg pozostał więc już tylko z dwoma kinami. Jedno należy do wielkiej sieci kin - Multikino, drugie natomiast to kino studyjne - Światowid.

Źródło:

Historia Elbląga Tom IV (1918-1945) pod redakcją Marka Andrzejewskiego

http://dziennikelblaski.pl/138136,W-Elblagu-kino-bylo-juz-przed-pierwsza-wojna-swiatowa.html#axzz3TLp4Knsw (dostęp 25.03.2015r.)

http://naszelblag.pl/Co-pozostalo-z-elblaskich-kin,38782 (dostęp 25.03.2015r.)

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1615)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kina elbląskie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter