Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Sztuki w Łodzi

Autor wpisu: Mary Holland
Data publikacji: 05.04.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Muzeum Sztuki w Łodzi, które otworzono 13 czerwca 1948 roku w pałacu łódzkiego przemysłowca Maurycego Poznańskiego (przy ul. Więckowskiego 36)

Muzeum Sztuki w Łodzi, które otworzono 13 czerwca 1948 roku w pałacu łódzkiego przemysłowca Maurycego Poznańskiego (przy ul. Więckowskiego 36).
Ówczesny dyrektor Marian Mnich przy współpracy Władysława Strzemińskiego zaaranżował sale ekspozycyjne, gromadzące kolekcje sztuki nowoczesnej           grupy ,,a.r.".
W twórczości osób związanych z tym nurtem (neoplastycyzm) uwidaczniają się charakterystyczne cechy stylu "prostokątność i stosowanie czystych kolorów (czerwony, niebieski, żółty, czarny, biały, szary), brak dekoracji, wiara w abstrakcję i postawa odrzucająca naturę na rzecz dzieł rąk ludzkich*".


W okresie socrealizmu dopuszczającym jedynie sztukę realistyczną w formie, sala neoplastyczna została zamalowana i zamknięta w 1949 roku.
W 1960 roku Bolesław Utkin - uczeń Strzemińskiego, przy pomocy Mnicha, podjęli się rekonstrukcji sali.
W 2008 roku część zbiorów sztuki nowoczesnej przeniesiono po MS2, przy ulicy Ogrodowej.


Sala została jednak w budynku, dla którego zaprojektował ją Strzemiński. Dziś sala stanowi punkt odniesienia, dialogu dla innych artystów, m.in: Jarosława Flicińskiego, Julity Wójcik, Igora Krenza.


Poza główną salą neoplastyczną, znajdującą się na drugim piętrze budynku, podziwiać możemy prace artystów w pewnym sensie nawiązujących do dorobku neoplastyków, prowadzących z nimi dialog.
Na parterze znajduje się "Skłonność uparta" Andrzeja Czarnackiego, natomiast na pierwszym piętrze "Związki rozwiązki" duetu Joanna Malinowska & C.T. Jasper.

 

Wystawy zwiedzać można w godzinach otwarcia Muzeum:

we wtorki w godzinach 10:00 - 18:00, od środy do niedzieli budynek otwarty jest od 11:00 do 19:00.


Muzeum dołączyło do programu "Kultura Dostępna", która zapewnia młodzieży uczącej się i studentom do 26go roku życia bilety za złotówkę. W czwartek obowiązują bilety bezpłatne, bez względu na wiek zwiedzającego.

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1600)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki w Łodzi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter