Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Morzycówka - w poszukiwaniu wiosny

Autor wpisu: Ewa_Ciszewska
Data publikacji: 09.04.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Morzycówka to piękne miejsce położone nad jeziorem Raduń, w województwie zachodniopomorskim. To idealne miejsce na spacer, a jeśli ktoś trafi tu niesiony potrzebą śledzenia pierwszych śladów wiosny na pewno wróci do Morzycówki i jesienią, i zimą ponieważ o każdej porze roku oferuje ona inne, niepowtarzalne atrakcje.

Odwiedzam to miejsce przy okazji wizyt w rodzinnych stronach. Tym razem wybrałam się tam w dwa wielkanocne popołudnia. Było dość chłodno, wiał ożywczy wiatr, który rozwiewał gromadzące się chmury. Szczęśliwie trafiłam na słoneczne chwile, które czyniły spacer jeszcze milszym.

Do Morzycówki dojeżdżamy z Wałcza ulicą Chopina – można się tam dostać autem (przed Ośrodkiem jest parking), rowerem lub pieszo. Wędrówkę warto zacząć u progów drewnianego domku, będącego siedzibą Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka" Nadleśnictwa Wałcz. O tej porze – mam tu na myśli okres świąteczny – ośrodek jest zamknięty, podobnie jak w dni weekendowe. W tygodniu służy on jako miejsce gdzie przeprowadzane są zajęcia z edukacji ekologicznej i przyrodniczej, w skład Ośrodka wchodzi też arboretum.

Tuż za budynkiem zaczyna się trzykilometrowa ścieżka, która zaprowadzi nas szlakiem nad jeziorem Raduń i przez charakterystyczne dla tego regionu bukowe lasy. Podczas wędrówki można zatrzymać się przy jednej z trzynastu tablic tematycznych informującymi o drzewostanie, zwierzętach i zasadach zachowania się w lesie. Do krótkich przerw w marszu zachęcają też same okoliczności przyrody – moją uwagę zwróciły świeże ślady pracy bobrów.


Niewątpliwą atrakcją ścieżki jest łączący dwa brzegi jeziora Raduń most wiszący, wzniesiony w tym miejscu w 1978 roku, w miejsce pamiętającego niemiecki Wałcz mostu drewnianego. Z Mostu Kłosowskiego rozpościera się widok na położone w jednym z końców jeziora miasto Wałcz, można też dostrzec fragment ośrodka sportowego MOSIR ulokowanego na tzw. Bukowinie. Metalowe barierki mostu z miesiąca na miesiąc zapełniają się coraz to nowymi kłódkami, zapinanymi tu przez wałeckich nastolatków na dowód wiecznego uczucia łączącego zakochane pary.

Dalej ścieżka prowadzi nad położone w lesie jezioro Raduń Mały, od mulistego dna zwane także Czarną Perełką (choć lokalni mieszkańcy najczęściej posługują się niemiecką nazwą Herta). Nad jeziorem znajduje się miejsce na biwak i ognisko. Ostatni odcinek spaceru wiedzie przez bukowe lasy, przetykane niekiedy innymi drzewami - rosną tu m.in. wzniosłe daglezje, charakteryzujące się miękkimi igłami, które przy rozgnieceniu wydzielają zapach pomarańczy. Ścieżka wiedzie z powrotem do Ośrodka gdzie można odpocząć w małych altankach umieszczonych w jego pobliżu.

  
Morzycówka to miejsce spokojne, z dala od miejskiego hałasu. Podczas spaceru niekiedy miniemy tu podobnych sobie amatorów krótkich wycieczek na łono przyrody lub wyprzedzą nas odziani w sportowe stroje biegacze. Ten drobny i nieuciążliwy ruch (poruszanie się na rowerze i innych pojazdach jest w lesie zabronione) nie jest w stanie zepsuć nastroju spokoju i wyciszenia.

Morzycówka daje możliwość odpoczynku od codziennych trosk i zachęca do podjęcia bardziej wymagających wypraw.

 


Kontakt:
Nadleśnictwo Wałcz
ul. Kołobrzeska 1
78-600 Wałcz
tel. 0672500894, fax. 672582932
Osoba odpowiedzialna za edukację przyrodniczo-leśną: Magdalena Marchwiak
tel. 660448871

KONKURS

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1798)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Morzycówka - w poszukiwaniu wiosny
Morzycówka - w poszukiwaniu wiosny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter