Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Spichlerz Polskiego Rocka

Autor wpisu: Spichlerz Polskiego Rocka
Data publikacji: 29.04.2015
Okres historyczny: PRL 1944-1989

Spichlerz Polskiego Rocka to muzeum rocka poświęcone ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali i ponad 50-letniej historii polskiego rocka

Mimo, że Jarocin utożsamiany jest z festiwalem, odwiedzający miasto turyści oraz fani rocka przybywający na kolejne edycje festiwalu nie znajdywali miejsca, w którym mogliby zapoznać się z historią imprezy mającej niezaprzeczalny wpływ na rozwój polskiej muzyki rockowej. Spichlerz wypełnia tę lukę, stając się magnesem, który przyciąga do Jarocina fanów muzyki rockowej przez cały rok, a nie tylko podczas trwania festiwalu.

Ekspozycja, będąca częścią jarocińskiego muzeum, powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie centrum miasta.

Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający może obejrzeć bogatą dokumentację fotograficzną, wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu przez profesjonalnych fotografów i amatorów. Dostępne są oryginalne nagrania muzyczne i filmowe z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina.

Tutaj można prześledzić historię imprezy na podstawie artykułów zamieszczanych przez lata w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Na potrzeby wystawy powstał cykl filmów prezentujących kolejne edycje festiwalu – od pierwszego, który odbył się w 1970 roku, aż po ostatnie. Pokazują one ewolucję festiwalu i zmieniające się uwarunkowania społeczno-polityczne. Na ekspozycji znajdują się również oryginale plakaty, foldery festiwalowe, karnety i wejściówki, pamiątkowe koszulki, znaczki reklamowe oraz setki innych przedmiotów, bez których nie można sobie wyobrazić jarocińskiego festiwalu.

Spichlerz jest także miejscem realizacji różnorodnych projektów kulturalnych. Parter budynku zaadoptowany został na klubokawiarnię, gdzie mogą prezentować się młode zespoły oraz uznani twórcy.

Elementem promocji Spichlerza jest projekt „Z kontrkultury w popkulturę”, którego coroczne kolejne edycje pozostawiają w strukturze miasta wielkoformatowe murale nawiązujące do historii polskiego rocka.

Projekt w dużym stopniu wpłynął na zwiększenie znaczenia kultury w regionie, a zwłaszcza kultury i historii polskiej muzyki rockowej, która w dużej mierze swoje korzenie ma w dotychczasowych edycjach jarocińskich festiwali. Miasto Jarocin i historia jarocińskich festiwali po raz kolejny wpisało się na karty historii, nie tylko Wielkopolski, ale i Polski.

Sympatycy muzyki rockowej zwłaszcza z Wielkopolski mogą powspominać minione edycje festiwalu, jak i odbudować kontakty interpersonalne z innymi bywalcami festiwali.

Realizacja projektu odbywała się przy pomocy środków unijnych, ministerialnych i gminnych.

 

Dzieci Jarocina to projekt, który powstał w związku z tworzonym w Jarocinie Spichlerzem Polskiego Rocka. Towarzystwo Muzyczne w Jarocinie im. Alfonsa Kowalskiego we współpracy z Muzeum Regionalnym realizuje projekt międzypokoleniowego zespołu propagującego polską muzykę rockową wykonywaną w Jarocinie podczas Wielkopolskich Rytmów Młodych i w czasie jarocińskich festiwali. Najmłodsze dzieci Jarocina to grupa 6+.

Projekt Dzieci Jarocina jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, gminy Jarocin oraz powiatu jarocińskiego.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 840)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter