Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Autor wpisu: goga63
Data publikacji: 28.04.2015
Okres historyczny: Oświecenie XVIII w.

Na Wzgórzu za miastem  wśród starych drzew znajduje się niewielki, ale niezwykle urokliwy kosciół pw.Świętego Rocha. Pobudowany pod koniec XVIII wieku przetrwał do naszych czasów, by cieszyć oczy pielgrzymów swym urokiem oraz stawarzać im nastrój do chwili refleksji, zadumy.

Kościół pw. Świętego Rocha na Cmentarnym Wzgórzu w Mikstacie, który zachował się do naszych czasów został wybudowany prawdopodobnie w 1786 roku.

Jest budowlą drewnianą, na podwalinach dębowych, osadzonych na fundamencie z kamienia, dach jest kryty gontem. Jest to kościół jednonawowy, orientowany, z dobudowanymi dwoma kaplicami, wzniesiony na planie zbliżonym do krzyża greckiego. Jest to kościół średniej wielkości (15m x13,5m).

Został benedykowany przez Ks. Wawrzyńca Przybołowskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętego Rocha. Oprócz niego jest także obraz zasłonowy Serca Jezusa z 1893 roku wykonany przez A. Szymańskiego z Pleszewa. Ołtarz pochodzi z końca XVIII wieku, zaś na obrazie znajduje się data 1707. Na mensie ołtarza umieszczony jest rok 1785 oraz dwie liter W F. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz Świętej Marii Magdaleny.

Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje postać Świętego Rocha. Przedstawia młodego mężczyznę, w stroju pielgrzymim z laską. Na strój ten składa się czarna szata z muszelkami, na którą narzucony jest peleryna, od jego imienia nazywana „sanrochino”. Na głowie Świętego znajduje się kapelusz z szerokim rondem. Kapelusz, podobnie jak czarną szatę zdobi muszla. Prawa ręka wzniesiona jest ku górze i wsparta na wysokiej pielgrzymiej lasce. Wskazuje ona na niebo, cele ziemskiego pielgrzymowania. Lewa ręka położona jest na prawej piersi. U pasa, który znajduje się na szacie przewieszony jest różaniec. Uniesiona szata odsłania lewą nogę, na której widoczna jest rana. Nogę tę podtrzymuje anioł, który opatruje ranę Świętego. Z drugiej strony znajduje się pies, wierny towarzysz, w pewnym okresie Jego żywiciel. Tło postaci tworzą znajdujące się na horyzoncie budynki, wśród których widoczny jest także kościół oraz kilka kęp drzew.

W kościele znajdują się ponadto dwa barokowo-klasycystyczne ołtarze. W ołtarzu od strony północnej znajduje się obraz Świętej Rozalii, w drugim- w części południowej- Przemienienia Pańskiego. Obraz św. Rozalii pochodzi z XIX wieku, przedstawia młodą kobietę w wianku z róż. W ręku trzyma duży krucyfiks. Jest ona, podobnie jak Św. Roch, patronką od chorób zaraźliwych i morowego powietrza. Często tym dwom patronom towarzyszył Święty Sebastian.

W kościele w Mikstacie nie mamy obrazu Świętego Sebastiana. Znajduje się natomiast obraz Świętego Izydora Oraczapatrona rolników. Obraz pochodzi z 1818 roku, został ufundowany przez Ks. Łuksza Marszałkowskiego.

Sufit nad prezbiterium zdobi polichromia przedstawiająca Maryję z Dzieciątkiem na ręku. Nad nawą główną znajduje się polichromia przedstawiająca scenę wskrzeszenia Łazarza. Autorem polichromii jest A. Szymanowski.

W kościele znajduje się zabytkowy chór i organy. Środkową część chóru zdobią symbole wiary, nadziei, miłości (kotwica, serce, korona cierniowa). Ciekawie prezentuje się pochodząca z XVIII wieku chrzcielnica kształtem przypominająca drzewo rajskie.

Cennym zabytkiem jest drewniana figura Świętego Rocha wykonana w połowie XIX wieku przez Pawła Brylińskiego. Na uwagę zasługują także płaskorzeźby polichromowane przedstawiające Trójcę Świętą, Adorację Maryi z Dzieciątkiem, Świętą Agatę, Świętą Jadwigę, Św Antoniego i Świętego Mikołaja wykonane w stylu neobarokowym.

Ciekawie prezentują się Stacje Drogi Krzyżowej wykonane w poznańskim warsztacie Szpetkowskiego w 1898 roku. Ramy Stacji Drogi Krzyżowej wykonane są w kształcie tzw. oślego grzbietu i sterczyny zakończonej stylizowanym liściem dębu-symbolu trwałości i silnej wiary. Stacje Drogi Krzyżowej zostały poświecone 27 marca 1898 roku przez Ks. Klebera z Antonina.

Budynek kościoła został wpisany do rejestru zabytków w 1954 roku, zaś jego wnętrze w 2006.

Ważnym wydarzeniem w historii tego niezwykłego miejsca było ogłoszenie 16 sierpnia 2011 roku kościoła cmentarnego w Mikstacie Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie.

Źródło:

www.parafia-mikstat.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1599)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter