Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Szymanowie

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 06.05.2015
Okres historyczny: 1800-1914

12 kolumn w sali głównej w duecie z świetlikiem centralnie umieszczonym w suficie tworzyły podobno zegar słoneczny, niestety brakuje mechanizmu, który umocowany był tuż pod świetlikiem. Aktualnie pałac jest własnością prywatną i w ramach możliwości został zabezpieczony, dzięki czemu jest w nie najgorszej kondycji.

"Pierwotna budowla wzniesiona pośród założeń gospodarczych początkowo pełniła funkcje myśliwskiego dworku, a z czasem także letniej rezydencji. Walory rekreacyjne okolicy docenił Erwin von Seherr-Thoss z którego inicjatywy (ok. 1880 r.) przebudowano stary, dość archaicznej konstrukcji budynek na pałac w stylu klasycystycznym.

W tym też czasie uporządkowano otoczenie tworząc nieregularne założenie parkowo – ogrodowe. Obiekt charakteryzuje się dość zwartą, choć zróżnicowaną bryłą główną, ujętą addycyjnie niższymi przybudówkami. Charakterystycznym wyróżnikiem będącym cytatem z willi włoskich jest dość mocno wyładowany na fasadzie kolumnowy portyk w którego tympanonie umieszczono żeliwną płytę z herbem rodziny von Seherr-Thoss.

W elewacji ogrodowej wypracowano częściowo wysuniętą oś w formie płytkiego ryzalitu, przed którym nadbudowano mały taras. Wnętrze stanowi najbardziej charakterystyczny element budowli – poprzez brak poziomych podziałów powstała centralna sala w kształcie dwukondygnacyjnej rotundy z wolnostojącymi kolumnami na plintach, o jońskich głowicach. Kolumny podtrzymują galerię z balustradą obiegającą salę na wysokości drugiej kondygnacji, tworząc obejście i łącznik z pomieszczeniami w bocznych dobudówkach.

W ścianach narożnych, drugiej kondygnacji galerii wypracowano nisze, które naprzemiennie spełniają funkcję sześciu otworów komunikacyjnych i sześciu drzwi pozornych. Komunikacja w pałacu odbywa się poprzez symetrycznie konstruowane, dwie główne klatki schodowe ujmujące w narożach salę rotundową."

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1186)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie
Pałac w Szymanowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter