Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Legenda o Diablej Górze

Autor wpisu: m-zmora
Data publikacji: 08.06.2015
Okres historyczny: 1800-1914

O Diablej Górze w Bukownie koło Olkusza w sąsiedztwie Jury Krakowsko-Częstochowskiej krążą od dawna legendy. We wnętrzu tego wzniesienia porośniętego 250-letnim bukowym lasem znajduje się tajemnicza jaskinia, niegdyś zamknięta za żelaznymi kratami, będąca podobno czarcią kryjówką...

"Starsi ludzie powiadają, że w Bukownie na Diablej Górze zwodzi ludzi jakiś Zwodziarz. Jeśli sobie upatrzy jakiego przechodnia, to tak mu w głowie zawróci, że ten chodzi w kółko tam i nazad, przy czym widzi mu się, że idzie wciąż dalej, a ciągle wraca na to samo miejsce.

Opowiadają, że byli tacy, co szli i szli godzinami, i nie zdawali sobie sprawy, że kręcą się jeno w kółko, przebiegając w krąg niewielką przestrzeń. Było też wielu, co zimową porą błądzili od wieczora do rana.

Zmarznięci i skostniali, onuce w końcu z butów wyciągali, podpalali je, ażeby przy tlejącej szacie ogrzać zgrabiałe ręce. Jeden nawet siedem godzin na mrozie oraz śniegu łaził i łaził, a jak przywlókł się wreszcie rano do domu, to żona przelękła się go, tak blado wyglądał i ledwo powłóczył nogami.

Zmęczony, opowiadał później żonie, iż dopiero gdy dniało, spostrzegł się, że te wielkie góry i skały, wyglądające strasznie i niesamowicie w nocnych rozmiarach, to przecież nic innego, tylko sama Diabla Góra, która mu się w oczach dwoiła i troiła, nabierając wśród nocy iście diabelskich kształtów..."

Źródło:

 https://books.google.pl/books/about/Diabla_G%C3%B3ra_w_Bukownie.html?id=hZdOtwAACAAJ&redir_esc=y

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1409)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter