Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cudownie jak w Bukownie

Autor wpisu: m-zmora
Data publikacji: 08.06.2015

Bukowno k. Olkusza, w sąsiedztwie Jury Krakowsko-Częstochowskiej na granicy województwa małopolskiego i śląskiego jest idealnym miejscem na piesze i rowerowe wycieczki i odpoczynek na łonie natury. Malownicza okolica rzeki Sztoły sprzyja wypoczynkowi, a miejski kompleks sportowy sprzyja aktywności na świeżym powietrzu.

 

Przez teren Bukowna przebiegają ciekawe szlaki turystyczne. Żółty “Pustynny, długości 22 km., z Bukowna do Jaroszowca Olkuskiego, związany jest z położonymi tutaj Pustynią Błędowską i Starczynowską.

Szlak zielony “Krajoznawczy”, z Bukowna do Golczowic, ukazuje piękno skał wapiennych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Czarny szlak “Gwarków” ze Sławkowa do Olkusza, długości 21 km, związany jest z historyczną i obecną działalnością górniczą.

Ponadto, po terenach rekultywowanych byłej Kopalni Piasku “Szczakowa” wiodą oznaczone ścieżki dydaktyczne, które ukazują ruchomą wydmę, źródliska z górską roślinnością.

Wewnątrz Diablej Góry – najciekawszego w okolicy punktu widokowego znajduje się triasowa jaskinia, ze względów bezpieczeństwa niedostępna do zwiedzania.

Bukowno i okolice można zwiedzić korzystając z czterech tras rowerowych zaproponowanych przez Zarząd Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych.

Dla zmotoryzowanych Bukowno jest idealną bazą wypadową do niezwykle ciekawych miejsc w najbliższej okolicy. Szczególnie godne polecenia są ruiny zamku w Rabsztynie i Ogrodzieńcu, Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek “Lipowiec”, Zamek w Pieskowej Skale, Ojcowski Park Narodowy z Grotą Łokietka, Zabytkowy Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, Królewskie Miasto Kraków, Muzeum w Oświęcimiu, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

W Bukownie, ze względu na wyjątkowo urokliwe tereny zielone wokół miasta istnieją dogodne warunki do wypoczynku i turystyki weekendowej. Dobre warunki wypoczynku i bazę noclegową gwarantuje Dom Turysty “Tramp” obecnie po generalnym remoncie.

Na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji znajduje się basen kąpielowy ze zjeżdżalnią i piaszczystą plażą również po generalnym remoncie, stadion piłkarski i boisko treningowe i nowowybudowane boisko "Orlik", hala sportowa, siłownia, sauna. W Zespole Szkół Nr 1 przez cały rok na amatorów pływania czeka wyjątkowo urokliwa kryta pływalnia.

W południowo-wschodniej części miasta znajduje się sztuczny zarybiony zalew, okoliczne lasy to teren znakomity dla grzybiarzy. Malownicze, lesiste zakola rzeki Sztoły stanowią odpowiednie miejsce do rodzinnego wypoczynku.

Źródło:

 http://www.bukowno.pl/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1145)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter