Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac w Osieku

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 12.06.2015
Okres historyczny: Barok XVII w.

Dzień był upalny a pałac o tej porze roku bardzo zarośnięty i niestety również bardzo zniszczony. Na miejscu dowiedziałam się, że niecałe 50 lat temu w pałacu organizowane były kolonie dla dzieci, zabawy i inne imprezy okolicznościowe. Dzisiaj nie bardzo jest co ratować, większość stropów runęła a wewnątrz rośnie młody las...

Na stronie Fotoamator można zobaczyć pałac w jesiennej odsłonie oraz archiwalne zdjęcie pałacu pochodzące z około 1938 roku, polecam :) Pałac został zbudowany w XVII wieku, w pierwotnej odsłonie miał kształt regularnego prostokąta z czterema narożnymi wieżami, w późniejszym okresie podlegał remontom i przebudowie, co znacznie zmieniło jego architekturę i styl.

Do 1928 roku pałac stanowił indywidualną własność różnych ważnych osobistości, następnie został odkupiony od prywatnych właścicieli przez niemiecki Skarb Państwa i zaadoptowany na Instytut dla Głuchoniemych. W 1938 roku przejęła go organizacja Hitlerjugend, gdzie młode Niemki przechodziły przeszkolenie sanitarne, niesienia pomocy rannym i poszkodowanym oraz w zakresie pomocy domowych.

Do 1945 roku pałac poza rolą centrum kulturowego we wsi, stanowił również centrum wychowawczo-szkoleniowe, co rozsławiło i podniosło znaczenie Osieka. W latach 50-tych XX wieku do pałacu przeniesiona została świetlica wiejska, co tchnęło w jego mury "nowe życie", jednakże nierozstrzygnięte sprawy własnościowe przyczyniły się do tego, że pozostawiony sam sobie obiekt szybko popadał w ruinę. Aktualnie pałac jest własnością prywatną. 

Źródło:

źródło: tablica informacyjna znajdująca się przy pałacu

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1501)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pałac w Osieku
Pałac w Osieku
Pałac w Osieku
Pałac w Osieku
Pałac w Osieku
Pałac w Osieku
Pałac w Osieku

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter