Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zielone płuca Łodzi

Autor wpisu: zuzafd
Data publikacji: 15.07.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Na północny wschód od Łodzi znajduje się cudowny kompleks leśny, zwany przez mieszkańców zielonymi płucami Łodzi, mowa o Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich.

 

  Park Krajobrazowy Wznisień Łódzkich położony jest pomiędzy Łodzią, Brzezinami i Strykowem, jego teren obejmuje 5 gmin: Nowosolna, Stryków, Brzeziny, Dmosin i Zgierz.  Lasy na terenie parku są bardzo rozczłonkowane, całkowita ich powierzchnia wynosi 28 %, a największy z nich to Las Łagiewnicki. Wiadomo jeśli park to bujna fauna i flora, która zachwyca na każdym kroku dając ukojenie mieszkańcom tego regionu.

  Poza oczywistymi atrakcjami PKWŁ oferuje szereg atrakcji kulturalnych, które są unikatowe w skali całego kraju! o najbardziej znanych i najcenniejszych obiektów kulturowych należy Zespół Klasztorny Franciszkanów w Łagiewnikach: klasztor i kościół pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego pochodzący z XVIII wieku (odrestaurowany po II wojnie światowej). W pobliżu, nad Łagiewniczanką, znajdują się dwie drewniane kapliczki z XVII wieku – najstarsze zabytki architektury na terenie Łodzi. Miejsce to znane od wieków w całej Polsce związane jest również z kultem błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego, który żyjąc przez wiele lat w klasztorze w Łagiewnikach dokonywał nadzwyczajnych uczynków miłosierdzia, a także znaleźć jeszcze tam możemy klasycystyczny dwór ziemiański z przełomu XVIII i XIX wieku w Byszewach. Jest to tylko mała część tego czym może uraczyć nas to wspaniałe miejsce.

  PKWŁ to idealne miejsce na krótki spacer dla mało wprawnych podróżników albo może być długą wyprawą rowerową licznych szlakach rowerowych. Jest to unikatowe miejsce, w którym z pewnością odnajdą się miłośnicy przyrody, a także osoby  zainteresowane historią. Malownicze scenerie parku są gwarancją udanej wycieczki o każdej porze roku. 

Źródło:

 https://pkwl.parkilodzkie.pl/

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1643)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter