Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Teatr im. Stefana Jaracza

Autor wpisu: zuzafd
Data publikacji: 29.06.2015
Okres historyczny: 1800-1914

 Przy ulicy Jaracza 27 znajduje się najstarszy łódzki teatr, który zachwyca wystawianymi przez siebie sztukami od 1888 roku. 

Działalność rozpoczął dokładnie 6 października 1888 roku z inicjatywy  Łucjana Kościeleckiego. Jego pierwsza siedziba mieściła się przy ulicy Piotrkowskiej, jednakże po pożarze teatr zmuszony został do przenosin na ulicę Cegielnianą 63 (dzisiejsza ulica Jaracza).  Inauguracyjną sztuką wystawioną w teatrze było "Małżeństwo Apfel" Kazimierza Zalewskiego. 

Zanim patronować teatrowi zaczął Stefan Jaracz,  znany był jako Teatr Polski, a później jako Teatr Miejski. W czasie II wojny światowej teatr działał jako niemiecki Theater zum Litzmannstadt

Po wyzwoleniu, zespół Teatru Wojska Polskiego kierowany przez Władysława Krasnowieckiego obrał jako swoją siedzibę gmach obecnego teatru. Po przeniesieniu się, w 1949, części zespołu Teatru Wojska Polskiego do Warszawy, teatrowi nadano imię Stefana Jaracza.

Teatr posiada trzy sceny: dużą, kameralną i małą. Posiada on także sceny regionalne utworzone w ramach projektu  "Utworzenie Europejskich Scen Teatru im. Stefana Jaracza w województwie łódzkim". Znajdują się one w Skierniewicach, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku. 

Teatr Jaracza to świetne miejsce, aby obcować z przepiękną sztuką teatru. Co roku repertuatr wzbogacany jest o nowe przedstawienia. Spośród dostępnych spektakli każdy miłośnik teatru znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

 

 

 

Źródło:

 https://pl.wikipedia.org

 http://www.teatr-jaracza.lodz.pl

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1870)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter