Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Podróże po ziemi dobrzyńskiej

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 08.07.2015
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Podróże tanie, niedalekie i bez bagażu...


            Proponuję podróże tanie, niedalekie, bez bagażu i nie dla wszystkich… oraz nie o każdej porze roku. Będą to wyjazdy dla osób wybranych. Nie każdy nadaje się na takie podróżowanie. Jest to oferta dla ludzi, którzy lubią jeżdżenie rowerami. Nie zniechęci ich długość trasy. Nie będą zwracać uwagi na niedogodności jazdy. Często będą musieli zejść z roweru, by leśny odcinek przejść pieszo… Nie obejrzą światowych cudów architektury. Nie zobaczą egzotycznej fauny i flory. Nie zachwycą się dumnie brzmiącymi nazwami, ale może zwrócą uwagę na nazwy miejscowości i przysiółków (Narutowo, Łąkie, Kierz, Moczadła, Boguchwała, Pokrzywnik, Kamienica, Wioska, Józefkowo, Sachalin, Stara Baba, Czarny Las, Zajeziorze, Żagno, Ławiczek, Turka, Babie Ławy, Huta).

           „Nie puszczaj się w podróż bez grosza, chleba, gwoździa i powroza” – głosi dawne przysłowie, ale… W oferowane podróże można pojechać bez grosza, bez jedzenia, bez gwoździa i bez powroza. Warto jednak zabrać wodę do picia i telefon oraz – koniecznie – mapę gminy Skępe. Jeśli to będzie wypad na wieżę widokową w Babich Ławach, warto mieć lornetkę i aparat fotograficzny. A nuż się zobaczy ciekawy okaz ptaka brodzącego po bagnie.          

           Właśnie po drogach, szlakach, leśnych duktach i ścieżkach gminy Skępe oraz gmin sąsiednich podróżowanie to będzie. Ci, którzy zdecydują się na takie wyjazdy, zobaczą umykające sarny, zające szaraki czy popodgryzane przez bobry drzewa, dziki w zagrodzie na Głęboczku, czaplę siwą, łabędzie, gęsi, kaczki, nie mówiąc o bocianach lub innych ptakach. Na leśnych łąkach ujrzą krzewy i kwiaty dziko rosnące. W lesie padalce, które – niestety – wychodzą na leśne ścieżki i padają ofiarą jeżdżących. Na pewno trzeba będzie przejechać przez niejeden most na rzece Mień czy na Czernicy.
           Wśród drzew, na rozstajnych drogach, w lesie lub przy ulicy podróżnicy będą podziwiać przydrożne krzyże i kapliczki… lub groty, a nawet karawakę (krzyż choleryczny). Przyjrzą się drewnianej zabudowie, gdyż zostały jeszcze domy o konstrukcji zrębowej lub – rzadziej – sumikowo – łątkowej. Przejadą wytyczonymi przez Urząd Miasta i Gminy w Skępem szlakami turystycznymi. Jest ich do koloru i wyboru, bo aż 5 - niebieski, zielony, żółty, brązowy i czerwony. Z wieży widokowej zobaczą rezerwat „Torfowisko Mieleńskie”. Może wybiorą się do rezerwatu „Przełom Mieni” lub „Na Stary Zagaj”. Gdy miłośnicy jednośladów przejadą szlakami, może pokuszą się o wytyczenie własnych dróg. Na pewno się nikt nie zgubi, choć i taką możliwość trzeba wziąć pod uwagę. Z mapą w ręku nikomu to nie grozi.
          Jeśli będzie to podróżowanie dla zdrowia, trzeba unikać jazdy trasą krajową numer 10, przy jej przekraczaniu zachować ostrożność i bezpieczeństwo. Nie ma żadnej przyjemności w jeździe ruchliwą szosą. Z radością w drogę!

                                                 Bożena Ciesielska, Skępe

KONKURS

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1340)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże
Podróże

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter