Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pobernardyński zespół klasztorny w Ratowie. Perła północnego Mazowsza

Autor wpisu: komitetspolecznyratowo
Data publikacji: 16.07.2015
Okres historyczny: Barok XVII w.

Pobernardyński zespół klasztorny w Ratowie to unikatowy w skali całego Mazowsza zabytek sztuki architektonicznej późnego baroku, zwanej „płonącym rokoko”. Wybudowany został w latach1752-1761 i nigdy nie był przebudowywany. Zabytek usytuowany jest w urokliwym zakątku rozlewisk Wkry, na terenie obszaru chronionego Natura 2000. 

 

Pierwsze pisemne wzmianki o tej miejscowości pochodzą  z 1494 roku, przy czym zakładać należy, iż istniała znacznie wcześniej, w czasach Pawła z Radzanowa, który żył na przełomie XIV i XV w. Nazwa Ratowo oznacza „miejsce, które  ratuje”.  Zgodnie z tradycją  osadę  tę założyli  ludzie ocaleni  z szalejącej w tych stronach zarazy.

Wedle źródeł kult św. Antoniego istniał w Ratowie już pod koniec  XV w.  Stała tu kaplica z dwoma ołtarzami.
Obecnie czczony  obraz  świętego  pochodzi  z  wieku XVII.  Zgodnie z tradycją ocalił polski oddział w Bitwie pod Wiedniem z rąk tureckich.

Po pożarze poprzedniego, drewnianego siedemnastowiecznego kompleksu, w  1752 roku stanął tu murowany  zespół klasztorny, dziś  - unikatowy  w skali Mazowsza a nawet kraju zabytek sztuki  architektoniczno-zdobniczej, zwanej od charakterystycznego ornamentu w kształcie płomieni  „płonącym  rokokiem”, łączącej  style  późnego baroku i klasycyzmu.
W 2012 r.  ratowski kościół został  wyniesiony przez Biskupa Płockiego  Piotra Liberę  do rangi  sanktuarium  diecezjalnego, a w 2013 r. podczas uroczystości zakończenia roku Wiary, w Kościele Płockim zostały  uroczyście wprowadzone  Relikwie świętego Antoniego I stopnia.
 

W zespole klasztornym od kilku lat prowadzone są intensywne prace renowacyjne, których celem jest przywrócenie dawnej świetności temu wyjątkowemu pod wieloma względami miejscu. Od kilku lat organizowane są tu Antoniańskie Dni Skupienia oraz działania integrujące rodziny, skierowane do wszystkich pokoleń, w szczególności rodzinne pikniki historyczno-patriotyczne.
We wrześniu,  po siedmiu latach starań, zostanie otwarta  „Ostoja św. Antoniego. Dom Ojca”, w której znajdzie się  40 miejsc noclegowych  zlokalizowanych  w   osiemnastowiecznych celach  klasztornych, jak  również refektarz, sala konferencyjna oraz uroczy wirydarz.
Atrakcją  będą również zrewitalizowane na wzór bernardyński ogrody przyklasztorne, rozległy,  bo zajmujący 5 hektarów teren rekreacyjny oraz kameralny ośrodek jeździecki z przyjaznymi zwłaszcza dla dzieci  końmi.
 

Źródło:

Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, Ratowo 58, 06-540 Radzanów

www.sanktuarium-ratowo.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1107)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter