Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 20.08.2015
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

W wyremontowanym i zmodernizowanym budynku starego młyna zbożowego przy ulicy Ofiar Katynia w Żarkach, mieście położonym w powiecie myszkowskim, znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł.
Placówka otwarła swe podwoje w dniu 2 sierpnia 2015 roku i od razu wzbudziła wielkie zainteresowanie zwiedzających.

 

Muzeum Dawnych Rzemiosł mieści się w budynku dawnego młyna zbożowego, zlokalizowanego w sąsiedztwie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej oraz kompleksu zabydkowych stodół, pomiędzy którymi, w każdą środę i sobotę, odbywa się tradycyjny, żarecki targ. Niszczejący budynek nieczynnego młyna o napędzie elektrycznym, liczący sobie niemal sto lat, miał ogromne szczęście. Po gruntownym remoncie i adaptacji został przekształcony w nowoczesne muzeum, stanowiące swego rodzaju interaktywny park techniczny.  

Na stronie internetowej Muzeum znajdziemy taką oto informację:

"Zwiedzający Stary Młyn wyruszą w pasjonującą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełni prezentacja losów miasteczka wzbogacona wątkami handlu. Każdy kolejny element ekspozycji to krok w głąb historii – tajemniczej i fascynującej opowieści o miejscach, przedmiotach i ludziach, przez wieki stanowiących fundament istnienia Żarek."

Ekspozycję urządzono w sposób pozwalający na dotykanie i użytkowanie wielu z jej elementów. W odnowionych wnętrzach z nowoczesnymi, efektywnymi przeszkleniami, umieszczono między innymi odnowione elementy dawnego, oryginalnego wyposażenia zakładu młynarskiego. Całości eksplozycji dopełniają multimedialne prezentacje oraz wspomnienia mieszkańców Żarek, których można wysłuchać... w słuchawkach przedwojennych telefonów.

Obiekt jest klimatyzowany i przystosowany dla potrzeb osób niepoełnosprawnych.

Źródło:

Strona internetowa Muzeum Dawnych Rzemiosł

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1530)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Żarki - Muzeum Dawnych Rzemiosł

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter