Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kaplica św. Jana od Wólki

Autor wpisu: FOTObeata
Data publikacji: 31.08.2015
Okres historyczny: 1800-1914

Wólka Okrąglik to wieś położona w województwie mazowieckim. Jej najstarszym obiektem jest neogotycka kapliczka z drewnianą figurą Św. Jana Nepomucena. Jest zlokalizowana nad wodą przepływającą pod pobliskim mostkiem - stoi na łącę w niewielkim oddaleniu od budynków.

Jan Nepomucen jest często umieszczany w przydrożnych kapliczkach. Żył w średniowieczu w Czechach, był kanonikiem. Naraził się królowi państwa Władysławowi IV, bo nie chciał wyjawić czego dotyczyła spowiedź żony króla Zofii. W konsekwencji został wrzucony do Wełtawy z Mostu Św. Karola i utonął. W związku z tym wydarzeniem jest uznawany za patrona dobrej spowiedzi.

We wspomnianej rzeźbie dość łatwo jest rozpoznać postać Jana Nepomucena. Mężczyzna ubrany jest w szatę liturgiczną (przypominającą komżę), na głowie ma charakterystyczna czapkę zakończoną spiczaście w czterech rogach, w ręku trzyma gałązkę oliwną (atrybut męczenników).

Figura świętego jest  żywo obecna wśród najstarszych mieszkańców wsi. Do powszechnego użycia weszło powiedzenie: "Odsunąć się jak Święty Jan od Wólki".

KONKURS

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1935)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter