Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół p.w. św. Jerzego - Bazylika Mniejsza

Autor wpisu: Informacja Turystyczna Kętrzyn
Data publikacji: 08.09.2015

Budowla trzynawowa wzniesiona w połowie XIV w. jest jednym z nielicznych zabytków, który łączył funkcje sakralne z obronnymi. Wkomponowany był w system obwarowań miejskich.

Po pożarze w 1500 r. dobudowano prezbiterium. Jest ono odchylone w stosunku do osi nawy głównej, co jest osobliwością architektoniczną na skalę europejską. Zabytki kościoła to: kryształowe sklepienie z 1515 r. oraz organy z 1721 r. Ciekawostką świątyni są cele więzienne znajdujące się w przyziemiu wieży zachodniej. W zbiorach kościoła znajdują się obrazy św. Marcina i św. Tomasza oraz płyty nagrobne, natomiast empora przeznaczona na salkę muzealną, mieści dokumentację fotograficzno-historyczną, przedstawiającą przedwojenne wyposażenie kościoła. W okresie letnim z wieży kościoła można podziwiać panoramę Kętrzyna i okolic. Nadanie kościołowi tytułu Bazyliki w 1997 r. świadczy o bogactwie historycznym i kulturalnym świątyni.

Źródło:

http://my-guide.warmia.mazury.pl/Atrakcje/o,4185/Kosciol_p_w_sw_Jerzego_Bazylika_Mniejsza

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1077)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter