Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu

Autor wpisu: FD-WK
Data publikacji: 17.10.2015
Okres historyczny: 1800-1914

Okaleczeni. Anielica pozbawiona skrzydeł, rąk oraz głowy. On nie mniej "przetrącony", wciąż razem pomimo wszystko... od blisko 150 lat. Wnętrza pałacu, podobnie jak mauzoleum, potraktowano bardzo okrutnie, jedyne czym można było nacieszyć oczy to dwa piece w niemalże nienaruszonym stanie. Pogoda tego dnia idealnie wpasowała się w klimat tego miejsca, smutne niebo potęgowało przygnębiające odczucia.

"Mała wieś a jednak kryje się w niej wiele zabytków. Najcenniejszym istniejącym obiektem jest pałac z zabudową gospodarczą, parkiem oraz mauzoleum mieszczącym się naprzeciwko pałacu.

Kilka lat temu został opuszczony i choć jest zabezpieczony, jednakże bez prawdziwego gospodarza i nieużytkowany popada w ruinę. Jest to pałac neoklasycystyczny, który został wybudowany w początkach XIX wieku. Fundatorem był Karol Krystian Lachmann, właściciel Olszyny Górnej i nestor kupców z Gryfowa Śląskiego. (...)

Pośród parku znajduje się kaplica grobowa otoczona kamiennym murem do którego prowadzi aleja. Została ona wybudowana w stylu gotyckim dla Karla Roberta Lachmana, który zginął w bitwie pod Mars-la-Tour 16 sierpnia 1870 roku podczas trwającej wojny prusko-francuskiej w wieku 23 lat w stopniu porucznika. Był on ostatnim męskim potomkiem rodu Lachmanów.

Grobowiec był obrazem smutku jaki przeniknął serca jego rodziców. Później kaplica stała się rodzinnym grobowcem. Wewnątrz znajduje się zniszczony piękny sarkofag z postacią młodego żołnierza w mundurze i anioła, który jest dziełem Rudolfa Siemeringa z Berlina.

Znajduje się na nim napis: „SEI GETREU BIS IN DEN TOD SO WILL ICH DIR DIE KRONE DES EWIGEN LEBENSGEBEN.UNSERM GELIEBTEN EINZIGEN SOHN ROBERT LIEUT IM SCHLESWIG HOLST REGT 16 GEB 16. FEB 1847 GEFALLEN BEI MARS LA TOUR 16. AUG. 1870”. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. były odsłonięte płyty podłogowe, a wewnątrz znajdowały się pootwierane zdewastowane trumny.(...)"

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1540)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu
Pałac oraz mauzoleum w Jałowcu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter