Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Diabły z Piekła Skibskiego

Autor wpisu: paweldudek
Data publikacji: 09.12.2015
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Mając okazję kilkudniowego pobytu w Chęcinach (Góry Świętokrzyskie), postanowiłem dokładniej zwiedzić okolicę. Na dość nieprecyzyjnej mapie znalazłem cel jednej ze swoich wycieczek - jakieś bliżej nieokreślone jaskinie, znajdujace się na północ od Chęcin i góry Zelejowej.

Miejsce okazało się bardzo ciekawe. Idąc szlakiem najpierw natrafiłem, ni stad, ni zowąd, na całkiem duże, drewniane posągi... diabłów! Posągów było kilka. Doprowadziły mnie one aż do samego wejścia do jaskini. Obok znajdowała się tablica informacyjna, dzięki czemu dowiedziałem się interesujących rzeczy.

Góry Świętokrzyskie od zawsze znajdowały się w zainteresowaniu czarownic oraz diabłów. Wiedźmy w trakcie dnia żyły jak zwykłe kobiety, a o zmroku wsiadały na swoje miotły i leciały na szczyt Łysej Góry. Tam spotykały się z biesami, odprawiały gusła, złowieszczo śmiały się. Śmiechu czarownic bali sie mieszkańcy okolicy. Oznaczało to dla nich, że szykują się znów jakieś nieprzyjemności. Wiedźmy i diabły odbierały krowom mleko i straszyły zwierzęta, zatruwały wodę, sprowadzały choroby, odbierały rozum a także prowadziły na śmierć.

Jak już wspomniałem, wiedźmy w trakcie dnia zamieniały się w wiejskie kobiety. Diabły natomiast musiały kryć się przed słońcem. Szukały więc pieczar, jaskiń i innych ciemnych miejsc, skąd było im blisko do piekła.

Jaskinie Piekło Skibskie była jedną z siedzib diabłów. To właśnie tędy w głąb ziemi wyruszyła ekspedycja czarownic, które chciały poradzić się samego Belzebuba, co czynić wobec wybudowania klasztoru na Świętym Krzyżu. Wcześniej była to bowiem ich siedziba, a teraz wprowadzili się tam zakonnicy. Ustalono, że klasztor trzeba zbombardować.

Czarty znalazły więc wielki kamień i poleciały w stronę Świętego Krzyża. Na szczęście gdy leciały nad Świętą Katarzyną (jedna z miejscowości w Górach Świętokrzyskich), zostały zauważone przez zakonnice. Kobiety zaczęły się więc żarliwie modlić, aby odegnać niebezpieczeństwo zburzenia klasztoru na Świętym Krzyżu. Ich błagania zostały wysłuchane - wokół lecących czartów pojawiło się stado białych gołębi. Atakujący stracili orientację w powietrzu i polecieli w zupełnie innym kierunku niż Święty Krzyż. W dodatku zaczęło świtać, więc atakujący się szybko ukryć. Porzucili więc kamień nad Górą Klonówką. Głaz ten znajduje się tam do dziś i nosi nazwę Diabelskiego Kamienia.

Kolejna akcja czartów była już bardziej przemyślana. Tym razem wzięli więcej kamieni ładując je w płachty. Zrobili sobie postój na Łysicy, wyjmując nieco cięższe kamienie, ponieważ zmęczyli się. W ten sposób powstało gołoborze (rodzaj pokrywy stokowej lub wierzchowinowej, składającej się z rumoszu skalnego, czyli inaczej mówiąc rumowisko w górach).

Diabły po krótkim odpoczynku udały się dalej. Tym razem jednak zdradził ich szum skrzydeł oraz grzechot dźwiganych kamieni. Diabły lecąc z takim ładunkiem obudziły klasztorne gęsi. Gęganie z kolei obudziło jednego z zakonników, który myślał, że zaspał i nie obudził w porę swoich współtowarzyszy. Począł on więc bić w dzwony. To znów pokrzyżowało plany czartom. Porzuciły one płachty, z których wyleciały kamienie, tworząc na zboczu góry kolejne gołoborze.

Czarty zrezygnowały z kolejnej próby zbombardowania klasztoru i powróciły do jaskini nieopodal Chęcin. Miejscowi nazwali wówczas tę jaskinie "Piekłem Skibskim".

Konkurs

Źródło:

 Tablica informacyjna znajdująca się obok wejścia do jaskini "Piekło Skibskie"

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1360)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego
Diabły z Piekła Skibskiego

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter