Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Ptasia Wioska – Adamkowo

Autor wpisu: Karol Gutsze
Data publikacji: 06.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Niezwykłe miejsce – mała wioska (50 mieszkańców) położona daleko od szosy, na skraju Krajny i Borów Tucholskich. Jej bogactwo stanowi połączenie pięknej, nieskażonej przyrody z elementami kultury ludowej i sztuki abstrakcyjnej w spójną całość, nawiązującą do ptaków licznie zamieszkujących ten region.

Adamkowo pojawiło się w źródłach pisanych już w 1335 roku. Przez wieki nieliczni mieszkańcy dzielili to miejsce z licznie występującym tu ptactwem: żurawiami, czaplami czy wieloma innymi gatunkami.

Wioska była jednym z miejsc, w których swoje obrazy tworzył Leon Wyczółkowski – wybitny polski malarz. Powstały tu dzieła przedstawiające monumentalne dęby i piękne krajobrazy, łączące tajemnice Borów Tucholskich z pagórkowatym pejzażem Krajny.

W 2009 roku w Adamkowie powstała Ptasia Wioska – wioska tematyczna poświęcona ptakom. Przy drodze gminnej zostały ustawione rzeźby tworzące plenerowe Muzeum Ptaków: drewniane rzeźby ludowe i metaloplastyki stworzone przez studentów ASP w Krakowie. Wspólny dla obu tych form jest temat: ptaki.

Opracowano i oznakowano także ornitologiczną ścieżkę edukacyjną oraz trasę spacerową rozpoczynającą się w pobliskim Pamiętowie, przebiegającą przez Ptasią Wioskę.

Aleja klonowa, którą malował Leon Wyczółkowski, została objęta ochroną prawną i nazwana imieniem tego wielkiego artysty.

Fotogramy z Ptasiej Wioski oraz video-art Adamkowo 1 stworzył Janusz Gauer, operator filmowy, współtwórca takich filmów jak Deja Vu i Seksmisja.

Koordynatorką i inicjatorką Ptasiej Wioski jest Renata Borowiecka-Gutsze, projektantka mody i mieszkanka Adamkowa.

Inicjatywa utworzenia Ptasiej Wioski otrzymała doroczną nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za najlepsze inicjatywy społeczne, dyplom uznania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Rodzynki z pozarządówki”, dyplomy uznania Starosty Tucholskiego i Wójta Gminy Kęsowo. Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa za swoją działalność otrzymało tytuł Regionalnego Lidera Innowacji i Rozwoju.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1312)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter