Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Lubomia – grodzisko Gołęszczyców

Autor wpisu: szkieletek
Data publikacji: 08.12.2010
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Bardzo malownicze i dobrze zachowane wczesnośredniowieczne grodzisko, zbudowane przez plemię Gołęszczyców (albo Gołężyców, Golęszyców, Gołęszyców itp.). Doskonałe miejsce na zarażenie się „bakcylem archeologicznym”.

Położone w bukowym lesie duże grodzisko typu nizinnego, jedno z kilku (prawdopodobnie pięciu) tego typu obiektów, zbudowanych i zamieszkiwanych przez plemię Gołęszczyców we wczesnym średniowieczu.

Początkowo w tym miejscu funkcjonowała osada otwarta, którą w VIII wieku ufortyfikowano. Sam gród funkcjonował do IX wieku, kiedy to został zdobyty i spalony, prawdopodobnie podczas jednej z wypraw Świętopełka, księcia wielkomorawskiego. Ze zniszczeń już go nie odbudowano.

Do dziś zachowały się potężne obwałowania, z których układu możemy odczytać dawny kształt grodziska. Zajmowało ono obszar około 4,5 ha. Płaski majdan otaczały dwie linie wałów przedzielone suchą fosą. Płytsza fosa znajdowała się przy zewnętrznym pierścieniu wałów. Od strony wschodniej do grodziska przylegało podgrodzie, również obwałowane. Czytelne są nadal dwie bramy, wschodnia i zachodnia, chronione dodatkowymi wałami oskrzydlającymi.

Podczas prac wykopaliskowych odkryto w obrębie majdanu grodziska pozostałości trzech dużych drewnianych budowli oraz liczne zabytki ruchome, w tym fragment wczesnośredniowiecznej kolczugi. Skarby te mozna oglądać w muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Grodzisko wspaniale prezentuje się zwłaszcza jesienią, gdy obwałowania stają się wyraźnie widocze. Warto także rzucić okiem na fenomenalne zdjęcia, pochodzące z książki Wojciecha Goglewskiego Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka. Ostrzegam tylko można się  po ich obejrzeniu zakochać w archeologii! 

Źródło:

Gorgolewski Wojciech, Grodziska Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z lotu ptaka, Katowice 1996.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1814)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Lubomia - grodzisko Gołęszczyców
Lubomia - grodzisko Gołęszczyców
Lubomia - grodzisko Gołęszczyców
Lubomia - grodzisko Gołęszczyców
Lubomia - grodzisko Gołęszczyców
Lubomia - grodzisko Gołęszczyców

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter