Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Warszawskie Towarzystwo Cyklistów

Autor wpisu: jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, założone w 1886 roku, to jedna z pierwszych organizacji sportowych na ziemiach polskich. Od początku istnienia jej działalność była silnie związana z torem kolarskim na ulicy Dynasy w Warszawie, zbudowanym w 1892 r. Już w końcu XIX wieku odbywały się tam liczne imprezy sportowe, z początku głównie kolarskie, potem także, na zaaranżowanym wewnątrz toru lodowisku – zimowe konkursy łyżwiarskie i maskarady.   

 Towarzystwo zajmowało się również turystyką kolarską. Pierwsza wycieczka rowerowa Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów wyruszyła 18 lipca 1886 r. z Warszawy do Płocka, trwała 13 godzin, a jej uczestników lud okrzyknął antychrystami. Przed wybuchem I wojny w czasie zlotów zaczęto ćwiczyć elementy musztry i zajęć terenowych, w których rolę gońców i łączników odgrywali rowerzyści.


Po odzyskaniu niepodległości tor kolarski na Dynasach zmodernizowano – w 1921 zmieniono nawierzchnię z ziemnej na betonową, a w 1926 przebudowano obiekt według zachodnich standardów. Tor zyskał miano jednego z najlepszych w Europie, odbywało się wiele międzynarodowych zawodów. Lata 20-te i 30-te obfitowały w różnorodne imprezy, poczynając od wyścigów dla niestowarzyszonych, a kończąc na wyścigach wieloetapowych.


Do największych zaliczyć należy zainicjowany przez WTC i redakcję „Przeglądu Sportowego” w 1928 roku Wyścig Dookoła Polski, a także mający wówczas duże znaczenie polityczne Wyścig do Morza Polskiego.  Październik 1937 to data ostatnich wyścigów na Dynasach. Mijał bowiem termin dzierżawy terenu, a Towarzystwo nie było w stanie wykupić go na własność. Tor kolarski rozebrano. Działalność WTC reaktywowano w 1946 roku, a w roku 1972 klub RKS Orzeł Warszawa wybudował przy ulicy Podskarbińskiej nowy tor kolarski, któremu nadano nazwę „Nowe Dynasy”.

 

Źródło:

 www.miastospoleczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1395)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter