Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Automobilklub Polski

Autor wpisu: jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

 Historia Automobilklubu Polski zaczyna się 7 grudnia 1909 roku w warszawskim hotelu Bristol. Zebrani tam miłośnicy raczkującego jeszcze w Królestwie Kongresowym automobilizmu powołali Towarzystwo Automobilistów Królestwa Polskiego (TAKP). W 1921 roku, trzy lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dawne Towarzystwo otrzymuje nową nazwę – Automobilklub Polski. W Latach międzywojennych Automobilklub wspierał rozwój motoryzacji w całym kraju – prowadził naukę jazdy, inicjował akcję znakowania dróg, wydawał mapy i przewodniki.

  Popularyzacji motoryzacji w Polsce miało służyć wydawanie przez klub miesięcznika Auto i organizowanie rajdów (także dla kobiet), w tym najważniejszego – międzynarodowego Rajdu Automobilklubu Polski.

Po zawierusze drugiej wojny światowej, dzięki wysiłkowi przedwojennych członków, działalność Automobilklubu Polski została wznowiona. W 1946 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma Motoryzacja, które zastąpiło przedwojenny miesięcznik Auto. W następnym roku udało się zorganizować tradycyjny Rajd Automobilklubu Polski. Niestety, w 1950 roku władze stalinowskiej Polski nakazały likwidację nazwy i struktur „burżuazyjnego” AP. W 1957 roku dawni działacze AP stworzyli, w obrębie struktur państwowego Polskiego Związku Motoryzacji (PZM), Automobilklub Warszawski.

Pomimo niełatwych dla tego typu organizacji czasów, klub wciąż się rozwijał. Powstały nowe sekcje: motocyklowa, samochodów zabytkowych, caravaning i wiele innych. Od 1967 odbywa się Rajd Warszawski, który w latach siedemdziesiątych wszedł do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Europy. Po obaleniu komunizmu, nawiązując do najświetniejszego, przedwojennego okresu działalności klubu, przywrócono mu nazwę Automobilklub Polski. W bieżącym roku upłynie sto lat od jego założenia.

 

Źródło:

 www.miastospoleczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1391)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter