Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Towarzystwo Naukowe Warszawskie

Autor wpisu: jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 1800-1914

 "Reskrypt Nayiaśniejszego Pana

Daie więc poznać wspomnianemu Towarzystwu swoje zupełne potwierdzenie a będąc przeświadczony, iż nie ustanie w chęci zasługiwania się na iego protekcją, z ukontentowaniem zapewnia ie o niey, i przytem prosi Boga, aby ie miał w swojej świętey i godney opiece.

W Poznaniu 1go Lipca 1802 roku"

 

 Odpowiedzi takiej udzielił król Fryderyk Wilhelm założycielom Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk - pierwszej na terenach polskich społecznikowskiej organizacji naukowej utworzonej w 1800 roku. Założycielami byli m.in. Tadeusz Czacki, Stanisław Staszic, Samuel Bogumił Linde.

Pierwszym prezesem wybrali oni biskupa Jana Chrzciciela Albertrandiego - historyka i archiwistę Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na działalność Towarzystwa przeznaczony został ukończony w 1823 roku pałac przy Nowym Świecie 72, ufundowany specjalnie w tym celu przez Stanisława Staszica, a zaprojektowany przez Antonio Corazziego. Organizacja została rozwiązana po wybuchu powstania listopadowego, w 1832 roku, zaś jego budynek stał się siedzibą m.in. Dyrekcji Loterii, Akademii Medyko-Chirurgicznej, rosyjskiego gimnazjum, aż w końcu przebudowano go na cerkiew.

W czasie I wojny światowej jako gospodę wykorzystywali go niemieccy żołnierze. W 1907 roku tradycje Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk przejęło nowoutworzone Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Stawiało sobie za cel podniesienie polskich badań naukowych do poziomu światowego poprzez zakładanie placówek badawczych, kształcenie kadr naukowych, a także wydawanie publikacji specjalistycznych. W 1924 Towarzystwo przeniosło się do pałacu Staszica, na mocy specjalnej uchwały Rady Ministrów.


Działania Towarzystwa Naukowego Warszawskiego przerwane zostały dopiero w 1952 roku, kiedy to utworzona została Polska Akademia Nauk, kontynuująca jego tradycje. TNW wznowiło aktywność w 1981 roku, jako korporacja uczonych, rozwijająca działalność odczytową i wydawniczą.

 

Źródło:

 www.miastospoleczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1512)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter