Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.
Autor wpisu:
jaszol
Data publikacji: 04.12.2010
Okres historyczny: 1800-1914
"Reskrypt Nayiaśniejszego Pana
Daie więc poznać wspomnianemu Towarzystwu swoje zupełne potwierdzenie a będąc przeświadczony, iż nie ustanie w chęci zasługiwania się na iego protekcją, z ukontentowaniem zapewnia ie o niey, i przytem prosi Boga, aby ie miał w swojej świętey i godney opiece.
W Poznaniu 1go Lipca 1802 roku"
Odpowiedzi takiej udzielił król Fryderyk Wilhelm założycielom Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk - pierwszej na terenach polskich społecznikowskiej organizacji naukowej utworzonej w 1800 roku. Założycielami byli m.in. Tadeusz Czacki, Stanisław Staszic, Samuel Bogumił Linde.
Pierwszym prezesem wybrali oni biskupa Jana Chrzciciela Albertrandiego - historyka i archiwistę Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na działalność Towarzystwa przeznaczony został ukończony w 1823 roku pałac przy Nowym Świecie 72, ufundowany specjalnie w tym celu przez Stanisława Staszica, a zaprojektowany przez Antonio Corazziego. Organizacja została rozwiązana po wybuchu powstania listopadowego, w 1832 roku, zaś jego budynek stał się siedzibą m.in. Dyrekcji Loterii, Akademii Medyko-Chirurgicznej, rosyjskiego gimnazjum, aż w końcu przebudowano go na cerkiew.
W czasie I wojny światowej jako gospodę wykorzystywali go niemieccy żołnierze. W 1907 roku tradycje Towarzystwa Warszawskiego Przyjaciół Nauk przejęło nowoutworzone Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Stawiało sobie za cel podniesienie polskich badań naukowych do poziomu światowego poprzez zakładanie placówek badawczych, kształcenie kadr naukowych, a także wydawanie publikacji specjalistycznych. W 1924 Towarzystwo przeniosło się do pałacu Staszica, na mocy specjalnej uchwały Rady Ministrów.
Działania Towarzystwa Naukowego Warszawskiego przerwane zostały dopiero w 1952 roku, kiedy to utworzona została Polska Akademia Nauk, kontynuująca jego tradycje. TNW wznowiło aktywność w 1981 roku, jako korporacja uczonych, rozwijająca działalność odczytową i wydawniczą.
Źródło:
www.miastospoleczne.pl
Komentarze (0):