Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Qltur Kombinat - Alternatywne Centrum Kultury

Autor wpisu: qlturkombinat
Data publikacji: 05.12.2010
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Klub QlturKombinat jest siedzibą STOWARZYSZENIA PROMOCJI KULTURY ZIEMI PIEŃSKIEJ. Skupia wielu młodych i niestety niemłodych już ludzi. Powstał kilka lat temu jako miejsce spotkań, ale także prób wielu lokalnych zespołów: DR FLEISCHMAN, KATORGA, CACA CACY, INSTYTUT, KLAVE BABKI, SANGHATA.

Mieści w sobie obok sali prób, sale koncertową, wystawową, planowane jest otwarcie alternatywnej biblioteki oraz studio nagrań. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, przygotowywane są happeningi, działa grupa fire show IGNIS. Jest to jedno z niewielu niezależnych i alternatywnych centrum kultury w tym regionie Polski.

 

Historia naszego stowarzyszenia nie jest zbyt długa ani tym bardziej barwna. Ot, pewnego jesiennego dnia roku bodajże 2002 siedząc w kawiarni i popijając chmielowy trunek snuliśmy marzenia, gawędziliśmy o życiu, kobietach, nudzie, niemocy działania. Fakt faktem od kilku ładnych lat robiliśmy już razem kilka istotnych rzeczy, jakieś koncerty, happeningi, gdzieś tam ukazywała się gazetka, ktoś coś tam pisał… I nagle wpadliśmy na wcale nie tak nowy czy oryginalny pomysł, aby skonsolidować nasze pragnienia, zorganizować się i zawiązać stowarzyszenie.

Marzyło nam się miejsce
, w którym moglibyśmy realizować swoje działania, wystawy, koncerty, spotkania, miejsce zupełnie zależne od nas, nasze centrum kultury. Marzyła nam się sala koncertowa, bar, sala prób, galeria. Odrzuciliśmy odwieczną dyskusję „co zrobiłbyś wygrywając w totka”, a wiedząc, że marzenia naprawdę się spełniają wzięliśmy się do pracy. Na początku było nas kilka osób. Ustaliliśmy skład zarządu, komisji rewizyjnej, zapytaliśmy się znajomych czy nie chcieliby wziąć udziału w naszym planie. W ten sposób było nas ponad 20 osób a naszym wspólnym sukcesem było powołanie do życia stowarzyszenia, wspólna praca nad wieloma projektami, jak choćby nad festiwalem ALTER PIKNIK, DZIEŃ DZIECKA.

Wiele pracy włożyliśmy w remont, a właściwie adaptację pomieszczeń piwnicy domu kultury, która stała się nasza siedzibą. Ciężka fizyczna praca przyniosła oczekiwane efekty, choć cały czas wymaga kolejnych inwestycji i działań budowlanych. Nieodłącznym elementem jest działalność czy też aktywność zespołów, a także organizacja bądź współ organizacja wielu akcji skierowanych do społeczności lokalnej: dzień dziecka, WOŚP, koncerty, wykłady, wystawy i wiele innych.

Należy wspomnieć tutaj o współpracy z samorządem naszego miasta, a także wieloma osobami, instytucjami, które wspierały i wspierają nas nadal w naszych działaniach. Warto byłoby tu zacytować jedną z myśli, mianowicie „w wielu małych miastach, wielu małych ludzi potrafi robić wielkie rzeczy…” i jeśli mamy mówić tu o zmienianiu świata, to z pewnością nasze lokalne działania mają gdzieś swoje ujście w globalnym świecie. I jeszcze jedno: nauczyliśmy się, że jeśli chcemy cokolwiek zrobić to możemy zrobić wiele, ale wymaga to naszej inicjatywy i konsekwencji działań. Od czasu powołania stowarzyszenia minęło już kilka lat i cieszy chyba fakt, że nadal rozwijamy się, jesteśmy pełni energii i nowych pomysłów, pomimo już ponad 30 lat na karku, ach! Co tam, czujemy się coraz młodsi!!!

Źródło:

http://stowarzyszenie-piensk.blogspot.com

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1133)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Qltur Kombinat - Alternatywne Centrum Kultury
Qltur Kombinat - Alternatywne Centrum Kultury

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter