Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Juliusz Kunitzer, "król Widzewa" – fabrykant społecznik czy wyzyskiwacz?

Autor wpisu: justyna-wieszczycka
Data publikacji: 06.12.2010
Okres historyczny: 1800-1914

7.31 rano. Idę ulicą Niciarnianą. Zatrzymuję się przy numerze 2. Tuż obok, naprzeciw parku, jeszcze nie tak dawno nazywanego imieniem Baden Powella, stoi ogromny budynek. Bardzo klimatyczny. To fabryka nici Ariadna – niegdyś znana i produkująca na rynek rosyjski (w największym stopniu). 

Ariadna należała do Juliusza Kunitzera, który stworzył kompleks fabryk we wsi Widzew, nazywany Widzewskimi Zakładami Przemysłu Bawełnianego WIMA S.A. Julisz Kunitzer bez wątpienia odegrał ogromną rolę w budowaniu wizerunku Łodzi jako włókienniczej potęgi.

Kunitzer do Łodzi przybył w połowie lat 60. XIX wieku Szybko znalazł pracę w zakładach bawełnianych należących do Edwarda Hentschla, które mieściły się na rou ulic Piotrkowskiej i Krótkiej (dziś Traugutta) – tam, gdzie obecnie mieści się hotel Grand. Wykazywal się ogromną inteligencją, dlatego dość szybko wszedł w skład kierownictwa fabryki. W 1886 roku ożenil się z córką znanego fabrykanta Ludwika Meyera. Około roku 1879 wszedł w spółkę z Juliuszem Heinzlem i wspólnie wybudowali nowoczesne zakłady przemysłu bawełnianego na Widzewie z własnym kolektorem odprowadzajacym ścieki z fabryki, wewnętrzną siecią transportową oraz, co najwazniejsze, z połączeniem kolejowym z Łódzią Fabryczną. Jego królestwo rozrastało się... W czasach świetnosci zatrudnial około 3 tysięcy pracowników.

Rok 1905. Kunitzer, nazywany już "królem Widzewa", ginie w tramwaju w zamachu dokonanym przez Adolfa Szuca. Powód? Ponoć Kunitzer był przemysłowcem krwiopijcą, który wyzyskiwał robotników... Większość jednak uważała go za filantropa i społecznika. Działał na rzecz miasta, dążył do rozbudowy administarcyjnej, stworzenia sieci tramwajowej. Kierował Łódzkim Towarzystwem Dobroczynności. Ponoć w testamencie zapisał 15 tysięcy rubli na rzecz robotników. Gdzie tu zatem miejsce na czarną legendą o wyzysku i brutalności? Są zawsze dwie strony nawet złotego medalu...

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1581)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Juliusz Kunitzer król Widzewa- fabrykant spolecznik, czy wyzyskiwacz?
Juliusz Kunitzer król Widzewa- fabrykant spolecznik, czy wyzyskiwacz?
Juliusz Kunitzer król Widzewa- fabrykant spolecznik, czy wyzyskiwacz?
Juliusz Kunitzer król Widzewa- fabrykant spolecznik, czy wyzyskiwacz?

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter