Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Chodzący w przebraniu. Jerzy Kosiński

Autor wpisu: Marzena Wiśniak
Data publikacji: 09.12.2010

"Rok 1937. Miasto Łódź i wygodne mieszkanie zamożnej żydowskiej inteligencji. Tapety w żółte kwiaty, kredensy, tapczany, kapy, obrazy. A raczej kopie obrazów, ale są też zdjęcia rodzinne. Ale najważniejsza jest wanna".

Oto literacki obraz – skreślony przez Janusza Głowackiego w książce Good night, Dżerzi – mieszkania, w którym pisarz jako dziecko mieszkał przed wojną. Wtedy nie nazywał się Jerzy Kosiński, tylko Józef Lewinkopf. Zmiany nazwiska dokonał ojciec chłopca podczas wojny. Polsko brzmiące nazwisko, sfabrykowanie świadectwa chrztu, a w końcu oddanie dziecka pod opiekę  wiejskiej katolickiej rodziny miały ochronić je przed nazistami.

Kosiński studiował na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie uzyskał dyplom na wydziałach: nauk politycznych i historii. W tutejszych zbiorach bibliotecznych znajduje się jego praca magisterska. Od młodych lat zajmował się również fotografią – uczestniczył w działalności łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego (w 2007 roku łodzianie mogli zobaczyć wystawę jego fotografii). Po studiach został asystentem w Instytucie Historii i Socjologii PAN. Jako pracownik instytucji naukowej uzyskał stypendium w USA – wyjechał w 1957 roku i już nie wrócił do Polski. Po kilku latach pobytu uzyskał amerykańskie obywatelstwo. Polskę odwiedził dopiero w 1988 roku.
 
Od tego momentu niewiele można na pewno powiedzieć o Kosińskim. Był to bowiem człowiek obdarzony potrzebą i umiejętnością kreowania mitów na swój temat. Mówi się, że wyjazd do Stanów, i tym samym znalezienie się w zupełnie nowym środowisku, bardzo ułatwił mu wymyślenie siebie i swojej przeszłości niemal na nowo. Niektórzy odmawiali mu nawet autorstwa jego książek (w tym autorstwa Malowanego ptaka, który przyniósł pisarzowi sławę). W wersji łagodniejszej kwestionowano anglojęzyczność jego amerykańskich utworów – twierdzono, że pisał po polsku, a później w sekrecie powierzał tłumaczom-redaktorom przekład swoich książek. Jego obrońcy twierdzili, że wiele z tych insynuacji inspirowanych było przez propagandę polskich władz komunistycznych.

Kosiński zrobił w Stanach karierę jako pisarz, ale szybko stał się kimś w rodzaju celebryty, pojawiającego się na okładkach czasopism. Poza tym wykładał na uczelniach, miał też związki z przemysłem filmowym. Przez dwie kadencję pełnił funkcję szefa amerykańskiego Pen Clubu. Dał się też poznać Amerykanom jako autor fotografii – w 1988 roku w André Zarre Gallery w Nowym Jorku została zorganizowana wystawa jego zdjęć z lat 50., wykonanych w Polsce i ZSRR. Kosiński miał również epizod biznesowy: z Janem Byrczkiem zakładał Amerbank, pierwszy w powojennej Polsce bank z obcym kapitałem. Był przyjacielem Henry’ego Kissingera, Zbigniewa Brzezińskiego, Romana Polańskiego, George’a Harrisona, Johna Updike’a i Kurta Vonneguta. I znał ponoć wszystkich, których należało znać w Nowym Jorku. Życie Kosińskiego w Stanach na pewno było intensywne i barwne, ale chyba niezbyt szczęśliwe – w 1991 roku popełnił samobójstwo. Jak twierdzą niektórzy, po to, by dopisać do własnej legendy kolejny rozdział.

 fot. Jerzy Kosiński, autor: MDCarchives

Źródło:

Czapliński Czesław, Pasje Jerzego Kosińskiego, Warszawa 1993.
Głowacki Janusz, Good night, Dżerzi, Warszawa 2010. (powieść)
Siedlecka Joanna, Czarny ptasior, Gdańsk–Warszawa 1993.
Sloan James Park, Jerzy Kosiński. Biografia, przeł. E. Kulik-Bielińska, Warszawa 1996.

Seks, kłamstwa i Jerzy Kosiński, reż. Agnieszka Piotrowska. (film dokumentalny)
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,0 (głosów: 1285)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter