Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Autor wpisu: mkolobrzeg
Data publikacji: 11.12.2010
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Oddział Dzieje Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Od ponad 46 lat swojego istnienia przyczynia się do gromadzenia i ochrony zabytków, pełni funkcje edukacyjne. Poprzez swoje bogate zbiory i działania kulturalne jest ważnym miejscem spotkań na kulturalnej mapie dla kolejnych pokoleń pasjonatów historii z całej Europy.

Muzeum Oręża Polskiego to dwa oddziały zajmujące się Historią Miasta, Dziejami Oręża Polskiego, XV-wieczna Kamienica Kupiecka oraz zacumowany w porcie Okręt-Muzeum ORP Fala.

DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO

Ułożona chronologicznie, przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Muzeum posiada najbogatszy w Polsce zbiór związany z uzbrojeniem, wyposażeniem i mundurami żołnierzy polskich z okresu I i II wojny światowej oraz unikatową kolekcję mundurów oddziałów paramilitarnych. Kolekcja broni strzeleckiej, orderów, odznaczeń i odznak pamiątkowych stanowi wstęp do bogatej prezentacji pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowanej w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. ( do wystawy wydany został informator w języku niemieckim i angielskim)

 Zaślubiny z Morzem - Wystawa wykorzystująca nowoczesne rozwiązania aranżacyjne oraz wystawiennicze ukazuje wszystkie znane i rozpoznawalne fakty z historii związane z zaślubinami z morzem – od symboliki wody jako pramaterii wszechświata poprzez uroczyste ceremonie zaślubin we wczesnym średniowieczu, aż do ważnych dla polskiej racji stanu wydarzeń, które towarzyszyły powrotowi Polski nad Bałtyk – zaślubin w Pucku i w Kołobrzegu. ( wystawa dostępna w języku angielskim i niemieckim)

Polecamy także wystawę poświęconą legendarnej Maszynie Szyfrującej ENIGMA, której kod złamali polscy matematycy w czasie II wojny światowej

Archeologia Pól Bitewnych – prezentację zabytków wojskowych pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych na terenach walk.  

Polskie Skrzydła w Służbie Rzeczpospolitej – wystawę poświęconą tragicznie zmarłym lotnikom w katastrofie samolotu CASA w 2008r


Polska Kawaleria 1939 – Wystawa poświęcona jednej z ikon polskiej historii wojskowej, na której mogą Państwo zobaczyć prawdziwe konie przekazane Muzeum przez Klub Kawaleryjski 12 Pułku Ułanów Podolskich ze Szczecina.

Jedną z największych atrakcji jest zwiedzanie Okrętu – Muzeum ORP FALA w kołobrzeskim porcie. Okręt zaprojektowany i zbudowany przez polskich konstruktorów i stoczniowców w Stoczni Marynarki Wojennej im. Dąbrowszczaków w Gdyni “Oksywie”. Podczas zwiedzania o historii jednostki opowiada ostatni kapitan tego okrętu.

Źródło:

www.muzeum.kolobrzeg.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1511)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter